Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Východoevropské burzy trhají rekordy. Na řadě jsou banky

Ekonomika

  7:10
Ekonomiky východního bloku vzkvétají. Ukazuje to silný růst HDP, přebytky státního rozpočtu nebo rekordně nízká nezaměstnanost. Ale také rostoucí komerční i bytové komplexy, nové obchody a restaurace nebo třeba soused v novém autě.
Burza, ilustrační foto

Burza, ilustrační foto foto: Shutterstock

Místo, kde lze s jistotou vysledovat, jak růst ekonomik dostává hmatatelné rozměry, je růst okolních burz, potažmo cen akcií firem. Akciové indexy střední Evropy dokonce překonaly v růstu od začátku letošního roku ty americké, evropské, a dokonce i globální rozvíjející se trhy (takzvané emerging markets).

Investoři si totiž všimli silných ekonomických indikátorů, silně rostoucí domácí spotřeby, ale také zlepšujících se zisků firem v tomto regionu.

Pochybnosti z minulosti

Po finanční krizi v roce 2008 nastaly pro investice do akcií v regionu Střední a východní Evropy těžké časy. Pražský akciový Index PX se propadl o více než polovinu a umazal pohádkové (avšak poněkud nezdravé) výnosy předchozích čtyř let.

A to navzdory tomu, že se v Česku - ani u našich středoevropských sousedů - krize zdaleka neprojevila v takové míře jako v USA, Irsku, Španělsku nebo na Islandu.

Nezaměstnanost sice stoupla, ale nedosahovala katastrofických rozměrů, jako tomu bylo například ve Španělsku. Dokonce nezkrachovala jediná bankovní instituce a většina firem nemusela přerušit výplatu dividend. Zklamání investorů nastartované na začátku milénia zůstalo ale dlouho strašákem, který je odrazoval od střední a východní Evropy. Jen málokdo věřil, že tento region může znovu nastartovat hospodářský růst a začít se rychleji přibližovat k ekonomické úrovni svých západních sousedů.

Zdravý růst

Ačkoliv nemůžeme čekat, že akcie regionu CEE nastartují prudký růst v obdobném tempu, jako tomu bylo v letech 2003–2007, přílišná opatrnost také není na místě. Dosavadní růst je velmi zdravý s mírně rostoucí inflací v celém regionu. Dá se tedy očekávat, že „nakopne“ i doposud spící odvětví, jakým je například finanční sektor.

Banky v regionu totiž tvoří dohromady víc než polovinu tržní kapitalizace na burzách v České republice, Maďarsku, Polsku a v Rumunsku. Rekordně nízká nezaměstnanost již vede k růstu platů a může pomoci lidem čerpat více úvěrů a hypoték. Ve výsledku to znamená příležitost pro banky rozšířit svá portfolia a v neposlední řadě i zisk, což se nepochybně pozitivně odrazí také v jejich tržní hodnotě.

Region CEE má správné „ingredience“ pro zdravý růst: stabilní měny, velmi nízkou zadluženost států, domácností a firem, nízkou nezaměstnanost a potenciál růstu v mnoha odvětvích. A k tomu stabilní a historicky nízké ceny komodit, především ropy, na které je celá Evropa závislá. To ve výsledku znamená více peněz v ekonomice na investice a spotřebu.

Text vznikl pro Asociaci pro kapitálový trh ČR.

Autor je Investiční manažer NN Investment Partners, CEE Equity boutique. Informace obsažené v tomto článku mají pouze informační charakter a nejedná se o nabídku ani veřejnou nabídku. Autor ani společnost nenesou žádnou zodpovědnost za použití informací uvedených v tomto článku.

Autor:

Mohlo by vás zajímat