Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Komerční bance klesl kvůli Řecku zisk o víc jak 5 miliard

Komerční banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komerční banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Komerční bance v loňském roce klesl meziročně čistý zisk o 28,9 procenta na 9,5 miliardy korun. Propad byl způsoben jednorázovým znehodnocením řeckých dluhopisů v držení banky, což jí ubralo z čistého zisku 5,4 miliardy korun. Předloni banka vykázala čistý zisk 13,33 miliardy korun.

Představenstvo Komerční banky navrhne dozorčí radě výplatu dividendy 160 korun na akcii, což je o 110 korun méně než loni. Banka by tak na dividendách rozdělila 6,1 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Čisté úrokové výnosy, které mají největší podíl na celkových výnosech, loni vzrostly o 3,5 procenta na 22,2 miliardy korun. Příjem banky z čistých poplatků a provizí meziročně poklesl o 5,4 procenta na 7,3 miliardy korun.

Celkové náklady rizika se výrazně zvýšily, a to o 136 procent na 7,3 miliardy korun, a to kvůli snížení hodnoty řeckých vládních dluhopisů. KB zaúčtovala snížení hodnoty řeckých dluhopisů v rozsahu celkem představujícím 75 procent jejich nominální hodnoty. "Účetní hodnota dluhopisů po snížení je na relativně limitované úrovni 2,1 miliardy Kč," uvedla banka.

Celkové provozní výnosy loni meziročně vzrostly o 1,2 procenta na 32,8 miliardy korun. Růst táhly čisté úrokové výnosy podpořené objemy poskytnutých úvěrů a vkladů. Čistý zisk z finančních operací přispěl také pozitivně, výnosy z poplatků ale významně poklesly.

ČSOB klesl zisk o 17 procent

Z hlavních konkurentů zatím zveřejnila výsledky jen skupina ČSOB, která loni vykázala pokles čistého zisku o 17 procent na 11,17 miliardy korun. Česká spořitelna oznámí výsledky za loňský rok 29. února, UniCredit Bank a Raiffeisenbank později.

Většinový vlastník Komerční banky, francouzská banka Société Générale, snížil v posledním loňském čtvrtletí zisk o 89 procent. Ziskovost srazila toxická aktiva přetrvávající z finanční krize roku 2008, další odpisy řeckých vládních dluhopisů a kolísání na finančních trzích. Za celý loňský rok čistý zisk banky klesl o 39 procent na 2,4 miliardy eur.

,

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...