Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komise rozhodla: pražský okruh povede Suchdolem, dálnice D3 Posázavím

Ekonomika

  12:00
PRAHA - Odborná komise ministerstev dopravy a životního prostředí ukončila po více než dvou letech činnost a vydala stanoviska ke třem sporným dálnicím. R55 na Hodonínsku má vést tunelem, u okruhu kolem Prahy v okolí Suchdola komise doporučila jižní variantu a D3 ve středních Čechách by měla procházet Posázavím.

Šéf Ředitelství silic a dálnic Alfred Brunclík foto: ČTK

Výsledky práce komise dnes představil ministr dopravy Gustav Slamečka.

Jako nejspornější se ukázala dálnice D3, která má v budoucnu spojit Prahu a České Budějovice. Z deseti členů komise se pět přiklonilo k takzvané západní variantě, která počítá s vedením dálnice kolem Týnce nad Sázavou a Jílového k pražskému okruhu. Čtyři členové naopak vidí jako lepší řešení východní variantu, kdy by D3 de facto kopírovala současnou budějovickou silnici a napojila by se na okruh u Říčan.

Deset kilometrů za 13 miliard. Je to vůbec možné?
Komplikovaná situace je také u R55 na Hodonínsku, kde dálnice podle plánů protne ptačí oblast Bzenecká Doubrava - Strážnické Pomoraví. Komise jednoznačně doporučila variantu se dvěma tunely, které by dohromady měřily zhruba osm kilometrů. Celkem úsek měří deset kilometrů. Náklady na toto řešení se pohybují kolem 13 miliard.

Čtěte více:

"Ornitologové se nesmířili ani s tunelem," uvedl k tomu člen komise František Lehovec ze stavební fakulty ČVUT. Jiná varianta však podle něj není možná, obejít oblast prý nelze kvůli husté zástavbě. "Je to kompromis, který je drahý, ale měl by být relizovatelný," řekl k závěrům komise Slamečka. Termín zahájení stavby neuvedl.

Sporný úsek plánované dálnice R55

Komise dále dala přednost jižní kratší variantě pražského okruhu na severozápadě hlavního města. Dálnice má vést přes Suchdol tunelem. Varianta s dálnicí dál od města je podle šéfa Ředitelství silnic a dálnic Alfreda Brunclíka "neprůchodná" kvůli odporu obcí. Protestují však i Suchdolští; ministerstvo pro místní rozvoj nyní řeší téměř tři stovky odvolání k územnímu rozhodnutí z roku 2008.

"Takový způsob posuzování jsme tu ještě neměli, o výsledcích budu informovat vládu," uvedl Slamečka. Zároveň dodal, že závěry komise nejsou právně závazné. Navíc zahájení výstavby zmíněných komunikací je v nedohlednu, kromě administrativních problémů je zásadní překážkou nedostatek peněz.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat