130 let
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. | foto: ČTK

Původní zpráva

Komu patří tajemná Viktoriagruppe? Verdikt arbitra změnil vlastníky firmy

Evropa
  •   12:00
PRAHA - Arbitrážní soud rozhodl, že za firmu Viktoriagruppe, která v Bavorsku ochraňovala českou naftu, jednal neoprávněně podnikatel Petr Malý. Podle verdiktu od konce roku 2013 protiprávně držel její akcie.

Neoprávněné tak byly i všechny kroky, které za firmu, skladující v německém Kraillingu české krizové rezervy nafty, od té doby činil.

Skutečným vlastníkem je Rostislav Halášek a společnost Cioltit Holdings. Tento zásadní verdikt v kauze, která už nejmíň rok plní stránky novin, vydal Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR. Vyhověl tak Haláškově žalobě na Malého.

KAUZA VG

Z rozhodnutí, které mají LN k dispozici, vyplývá, že Petr Malý tedy nebyl oprávněný ani vydat před rokem návrh na insolvenci Viktoriagruppe, která pak v Německu zablokovala přístup českých úřadů k milionům litrů státní nafty.

Insolvenční správce Mirko Möllen zatím odmítá uznat právo České republiky na naftu, kterou Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu skladuje. A už připravuje prodej tohoto skladu. Verdikt rozhodce by ale mohl Česku a Správě státních hmotných rezerv (SSHR) pomoci.

Potvrzený akcionář Halášek totiž požaduje, aby správce Möllen pozdržel další kroky, které by vedly k prodeji majetkové podstaty Viktoriagruppe. Prodejem by mohla být poškozena Česká republika i potvrzený akcionář. Snaha domoci se nafty za zhruba miliardu korun, která ve skladech Viktoriagruppe patří Česku, by se prodejem skladu mohla ještě víc zkomplikovat.

Rozhodnutí zkoumají právníci

„Verdikt padl a v jeho odůvodnění je uvedeno, že je konečný a soudně vykonatelný. Zatím je předčasné ho nějak komentovat. Naši právníci situaci analyzují a zvažují další postup,“ uvedl Halášek pro LN.

Podnikatel Petr Malý už prý ale podal žalobu na neplatnost tohoto rozhodčího soudu. Důkazy, ze kterých vycházel rozhodce, jsou prý zfalšované. „Je to postavené na zfalšovaných dokumentech,“ tvrdí Malý.

ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.

Nicméně Halášek se může okamžitě ujmout akcionářských práv a začít jednat. Ze všeho nejdřív pro něj bude důležitý postoj insolvenčního správce a tříčlenného věřitelského výboru, ve kterém podle informací LN zasedá starostka Kraillingu Christine Borstová, odborník na insolvenční právo Markus Stadler a za českou stranu Jan Fidler z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Tento úřad také v celé věci za Česko vyjednává. Mluvčí úřadu Radek Ležatka nechtěl novou situaci ještě detailně komentovat, úřad o rozhodčím verdiktu zatím nemá informaci.

„Insolvenční řízení probíhá v Německu, proto bude rozhodující, jak se k rozhodčímu nálezu postaví německý insolvenční soud. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových činí a bude činit všechny potřebné kroky k ochraně zájmů České republiky,“ reagoval Ležatka.

Sdílnější není ani předseda SSHR Pavel Švagr, jehož organizace hmotné rezervy státu spravuje a v roce 2010 smlouvu s Viktoriagruppe za pochybných okolností uzavřela. Švagr však na správu nastoupil až loni.

„Verdikt rozhodčího soudu je pro nás nová informace. V tuto chvíli ještě neumíme jeho dopad na insolvenční řízení vyhodnotit,“ uvedl včera Švagr.

Na tahu je insolvenční správce

Jak zareaguje insolvenční správce Möllen nelze předjímat. Jeho úřad do uzávěrky vydání LN na zaslané dotazy neodpověděl.

Jednání s insolvenčním správcem vede nejvíce právě předseda správců rezerv Pavel Švagr a šéfka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu. V jedné z posledních debat se mimo jiné narýsovala předběžná dohoda o tom, že Möllen umožní odvézt 80 procent nafty z nádrží v Premier League Kraillingu.

Bavorský sklad s českou naftou je na prodej. Jednáme, říká insolvenční správce

Zbytek zůstane součástí insolvenční podstaty. Dohodu by ale musela nejdříve ještě posvětit česká vláda.

Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace. Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Celkem ale Česko má (převážně u státních firem Čepro a MERO) uložené pohonné hmoty a ropu, které vystačí v případě krizových situací na 95 dnů.

Autoři: Miroslav Petr, Tomáš Plhoň, Michal Pavec
  • Vybrali jsme pro Vás