Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Třesk v klíčové státní firmě ČEPS. Končí nejvyšší šéf i Babišův muž, přichází exšéf Benziny

Odvolaný šéf ČEPS Jan Kalina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný šéf ČEPS Jan Kalina. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Dva a půl roku trvala mise Jana Kaliny v čele státní energetické společnosti ČEPS. Ve středu dopoledne jej podle zjištění LN odvolala dozorčí rada firmy. Stejně tak končí i další člen představenstva Jakub Skavroň, který platil za favorita premiéra Andreje Babiše. Dozorčí rada si zároveň zvolila nového předsedu, jímž se stal náměstek ministryně průmyslu René Neděla.

Novým členem představenstva se stal manažer Martin Durčák. V minulosti působil pět let jako šéf sítě čerpacích stanic Benzina, pracoval také v představenstvu její mateřské společnosti Unipetrol, kde měl na starosti bezpečnost a a ochranu životního prostředí.

Jedenapadesátiletý Durčák uspěl ve výběrovém řízení. Naposledy byl krizovým manažerem ve firmě Pilsen Steel, zkušenosti má také z vedení sítě čerpacích stanic Aral. Ze soutěže mají vzejít i další nováčci v představenstvu státní společnosti.

Ověřené zjištění LN později potvrdilo ministerstva průmyslu a obchodu, do jehož politické gesce ČEPS spadá. Změny ve vedení nebyly velkým překvapením, o konci Kaliny a Skavroně se v zákulisí hovořilo už několik měsíců. 

Teprve čas ukáže, jak nastalé změny ve vedení strategického podniku interpretovat. Možné to bude ve chvíli, kdy bude představenstvo plně obsazeno, neboť nyní je jedna židle prázdná.

Jisté je, že v zákulisí byl padlý šéf ČEPS považovaný za blízkého spojence vedení ČEZ pod taktovkou generálního ředitele Daniela Beneše. Jeho odvolání tudíž někteří pozorovatelé, se kterými LN ve středu hovořily, hodnotí jako určitou Babišovu ukázku síly šéfovi ČEZ.

Uplynulé měsíce Babiše na Úřadu vlády však ukázaly, že premiér Andrej Babiš (ANO) se do otevřeného sporu s ředitelem české energetické jedničky nijak nehrne a spíše jde jen o kolíkování hřiště.

Podle vyjádření ministerstva průmyslu by personální třesk neměl nic změnit ve směřování ČEPS.

„Jako jediný akcionář nemá ministerstvo v úmyslu měnit majetkovou strukturu společnosti. Z hlediska krátkodobého vývoje neplánuje rozšiřovat činnosti ČEPS o doplňující obchodní příležitosti, ale soustředí se zejména na posílení vlastních technických předpokladů k zajištění výkonu licencované činnosti společnosti,“ uvedl mluvčí resortu Milan Řepka.

Firma plná politických zájmů

Strategická firma, jejíž zkratkový název vychází ze slov česká přenosová soustava, spravuje páteřní elektrické sítě a rozvodny v zemi. Jde zároveň o společnost, v níž se výrazně promítají politické vlivy a zájmy.

Vedle předsedy představenstva Kaliny končí v nejvyšším vedení také Jakub Skavroň, který v managementu strávil jen necelých pět měsíců. Šlo o člověka, který měl důvěru premiéra Babiše, postupem času však jeho pozice v ČEPS oslabovala.

Rozvodna elektřiny.

Rozvodna elektřiny.

Změny se dotkly i samotné dozorčí rady, která jmenuje a odvolává představenstvo. Jejím novým předsedou se stal náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla.

„Střednědobým cílem společnosti bude příprava na začlenění nových technologií a aktivní budování chytrých sítí včetně dostatečné datové sítě. ČEPS by měl být i klíčovým partnerem pro vysoké školy při realizaci výzkumných a vývojových úkolů,“ popsal Neděla.

Podnik působí v Česku jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.

Firmě loni meziročně stoupl zisk před zdaněním o 39,8 procenta na 2,9 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 5,7 procenta na 20,1 miliardy korun.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...