Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třesk v klíčové státní firmě ČEPS. Končí nejvyšší šéf i Babišův muž, přichází exšéf Benziny

Ekonomika

  11:35
PRAHA - Dva a půl roku trvala mise Jana Kaliny v čele státní energetické společnosti ČEPS. Ve středu dopoledne jej podle zjištění LN odvolala dozorčí rada firmy. Stejně tak končí i další člen představenstva Jakub Skavroň, který platil za favorita premiéra Andreje Babiše. Dozorčí rada si zároveň zvolila nového předsedu, jímž se stal náměstek ministryně průmyslu René Neděla.

Odvolaný šéf ČEPS Jan Kalina. foto:  Dan Materna, MAFRA

Novým členem představenstva se stal manažer Martin Durčák. V minulosti působil pět let jako šéf sítě čerpacích stanic Benzina, pracoval také v představenstvu její mateřské společnosti Unipetrol, kde měl na starosti bezpečnost a a ochranu životního prostředí.

Jedenapadesátiletý Durčák uspěl ve výběrovém řízení. Naposledy byl krizovým manažerem ve firmě Pilsen Steel, zkušenosti má také z vedení sítě čerpacích stanic Aral. Ze soutěže mají vzejít i další nováčci v představenstvu státní společnosti.

Ověřené zjištění LN později potvrdilo ministerstva průmyslu a obchodu, do jehož politické gesce ČEPS spadá. Změny ve vedení nebyly velkým překvapením, o konci Kaliny a Skavroně se v zákulisí hovořilo už několik měsíců. 

Teprve čas ukáže, jak nastalé změny ve vedení strategického podniku interpretovat. Možné to bude ve chvíli, kdy bude představenstvo plně obsazeno, neboť nyní je jedna židle prázdná.

Jisté je, že v zákulisí byl padlý šéf ČEPS považovaný za blízkého spojence vedení ČEZ pod taktovkou generálního ředitele Daniela Beneše. Jeho odvolání tudíž někteří pozorovatelé, se kterými LN ve středu hovořily, hodnotí jako určitou Babišovu ukázku síly šéfovi ČEZ.

Uplynulé měsíce Babiše na Úřadu vlády však ukázaly, že premiér Andrej Babiš (ANO) se do otevřeného sporu s ředitelem české energetické jedničky nijak nehrne a spíše jde jen o kolíkování hřiště.

Podle vyjádření ministerstva průmyslu by personální třesk neměl nic změnit ve směřování ČEPS.

„Jako jediný akcionář nemá ministerstvo v úmyslu měnit majetkovou strukturu společnosti. Z hlediska krátkodobého vývoje neplánuje rozšiřovat činnosti ČEPS o doplňující obchodní příležitosti, ale soustředí se zejména na posílení vlastních technických předpokladů k zajištění výkonu licencované činnosti společnosti,“ uvedl mluvčí resortu Milan Řepka.

Firma plná politických zájmů

Strategická firma, jejíž zkratkový název vychází ze slov česká přenosová soustava, spravuje páteřní elektrické sítě a rozvodny v zemi. Jde zároveň o společnost, v níž se výrazně promítají politické vlivy a zájmy.

Vedle předsedy představenstva Kaliny končí v nejvyšším vedení také Jakub Skavroň, který v managementu strávil jen necelých pět měsíců. Šlo o člověka, který měl důvěru premiéra Babiše, postupem času však jeho pozice v ČEPS oslabovala.

Rozvodna elektřiny.

Rozvodna elektřiny.

Změny se dotkly i samotné dozorčí rady, která jmenuje a odvolává představenstvo. Jejím novým předsedou se stal náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla.

„Střednědobým cílem společnosti bude příprava na začlenění nových technologií a aktivní budování chytrých sítí včetně dostatečné datové sítě. ČEPS by měl být i klíčovým partnerem pro vysoké školy při realizaci výzkumných a vývojových úkolů,“ popsal Neděla.

Podnik působí v Česku jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.

Firmě loni meziročně stoupl zisk před zdaněním o 39,8 procenta na 2,9 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 5,7 procenta na 20,1 miliardy korun.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat