Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec daňových úniků v Evropě: Unie chce zrušit bankovní tajemství

Ekonomika

  15:09
ŠTRASBURK/BRUSEL - Evropský parlament chce konec bankovního tajemství v Evropské unii. Europoslanci dnes schválili zprávu, která členské státy vyzývá, aby co nejrychleji schválili směrnice, jež prolomí bankovní tajemství v unii a zavedou automatickou výměnu informací o dani z příjmu a DPH mezi jednotlivými zeměmi.

Parlament tvrdí, že díky neexistenci takové legislativy státní pokladny přichází každý rok kvůli daňovým únikům o zhruba 200 miliard eur (asi 5,2 bilionu korun).

"Jestli chce být Evropa efektivní v boji proti daňovým únikům, musí prolomit bankovní tajemství v celé Evropě," uvedli ve společném prohlášení autoři zprávy, kterou dnes europoslanci schválili, Magdalena Alvarezová a Leondardo Domenici.

Českému berňáku už do Evropy neutečete

Členské státy o podobných návrzích jednají již delší dobu, ale zatím se jim díky odporu některých zemí, především Rakouska či Lucemburska, nepodařilo dohodnout. K přijímání návrhů, které se týkají daní, je v EU třeba souhlas všech 27 států.

Pokud by nakonec podobné unijní zákony skutečně vstoupily v platnost znamenalo by to, že například český daňový úřad by měl přehled o Češích, kteří platí daně za hranicemi. V současnosti je podobná výměna informací velmi komplikovaná a možná prakticky jen v případě podezření z trestné činnosti. V některých případech však není kvůli bankovnímu tajemství možné získat informace vůbec.

Centralizace informací se ne všem zamlouvá

Podobný postup se však všem europoslancům nezamlouvá, vadí jím především, že Evropský parlament nemá právo zasahovat do daňové suverenity členských států EU.

"Dnes si mohou státy vyměňovat citlivé informace v případě podezření nebo pochybností. Nově by měla být výměna informací automatická a hlavně povinná," uvedl český europoslanec Ivo Strejček (ODS), který hlasoval, stejně jako jeho straničtí kolegové, proti přijetí zprávy. Podle něj v současnosti roste v Evropské unii tlak na soustředění informací do jednoho místa, což prosazují především Španělé, Francouzi a Němci.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat