Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec éry exministra Tošovského. V čele správce elektrických drátů ČEPS končí

Ekonomika

  13:30
PRAHA - Mimořádná dozorčí rada státního správce přenosové soustavy ČEPS odvolala Vladimíra Tošovského, nahradí jej Jan Kalina. O tom, že někdejší ministr Fischerova úřednického kabinetu přijde o místo předsedy představenstva a generálního ředitele, se v kuloárech intenzivně mluví od začátku roku.

Vladimír Tošovský. foto: Foto Richard CortésČeská pozice

Ve středu se zákulisní zprávy podle zdrojů LN naplnily – sešla se mimořádná dozorčí rada a šéfa státní energetické firmy vyměnila.

„Nevím, co se stane. Pokud mě odvolají, půjdu. Pokud ne, budu v práci pokračovat. Sám určitě neskončím,to se nestane. Nevidím pro to žádné důvody, firma má výsledky, jaké nikdy neměla,“ řekl LN ještě před jednáním Tošovský.

Bráníte se korupci dostatečně? Mládek žádá prověrku 'dopravců' elektřiny

Správci přenosové soustavy, který se stará, aby v zemi nenastal blackout, loni díky zvyšující se spotřebě elektřiny meziročně povyrostl zisk před zdaněním na dvě miliardy. Důvody pro Tošovského konec jsou ale spíš v osobní rovině – o jeho výměnu se zasazoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). A nahrálo mu v tom podezření z netransparentního rozdělování zakázek v ČEPS.

Svůj podíl na výměně šéfa strategické státní firmy měla i prověrka protikorupčních pojistek, kterou se ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) rozhodl provést ve všech firmách v jeho působnosti.

V polovině loňského prosince ministr „své“ firmy obeslal dopisem, v němž je vyzval, ať si zkontrolují, že mají dobře nastavený systém zadávání veřejných zakázek. Tak, aby nikoho nezvýhodňoval a nezavdával příčiny k pochybnostem či podezřením. Tím, že nejen ČEPS adoptuje „transparentní manuál“, chtěl Mládek premiérovi dokázat, že personální výměna v energetické akciovce není zapotřebí.

Konkurence vyčítá Křetínského

Prověrka uskutečněných výběrových řízení, jichž se chopila dozorčí rada, ale neskončila příliš uspokojivě. Mnohé ze zakázek dlouhodobě získávají elektromontážní společnosti sdružené v byznysovém království Daniela Křetínského, což se nelíbí konkurenčním firmám a mají tendenci to ČEPS vyčítat.

To samo o sobě dobrému jménu společnosti, která má na přenosovou soustavu monopol, neprospívá, ale v mezičase se podle informací LN objevily pochybnosti i ze strany, kterou lze těžko podezřívat z konkurenčního boje. Na problematické tendry upozornily tajné služby ve svých hlášeních.

Tošovského podle rozhodnutí dozorčí rady nahradí nejnovější člen představenstva společnosti ČEPS Jan Kalina.

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...