Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec prostějovské legendy. Dělníci bourají opuštěnou fabriku OP

Ekonomika

  16:27
PROSTĚJOV - Dělníci začali v hlavním areálu zkrachovalého Oděvního podniku v Prostějově bourat horní patra velkých výrobních budov, ve kterých ještě před několika lety pracovaly stovky švadlen a šiček. Novým majitelem výrobně-administrativního areálu OP v Prostějově se na začátku letošního roku stala firma Astria Group a její majitelé už radnici nahlásili demolici všech staveb.

Dělníci začali v prostějovském areálu OP bourat výrobní budovy. foto: ČTK

Dělníci v těchto dnech bourají zdi a okna v horních patrech rozlehlých výrobních budov, které byly po několik desítek let neodmyslitelnou dominantou průmyslové části Prostějova. Zůstaly pouze nosné sloupy, mezi kterými ve zvířeném prachu kličkují stavební stoje. Zem v okolí několikapatrových budov pokrývají sutiny.

"Společnost Astria Group oznámila demolici budov. Doložili vlastnictví a jelikož nejde o památku, tak stavební úřad musel ze zákona souhlasit. Jestli to budou v areálu bourat celé, nebo některé budovy zachovají, nevíme. Záleží na jejich rozhodnutí," uvedla mluvčí radnice Jana Gáborová.

ČTĚTE TAKÉ:

Padlí giganti: OP Prostějov nepřežil řádění šéfů

Předseda představenstva Astria Group Ondřej Batta dnes ve vyjádření zaslaném ČTK neupřesnil, zda dělníci zahájili demolici výrobních budov nebo jejich rekonstrukci. "Naše společnost požádala o vydání demoličního výměru na celý areál. Důvodem jsou v tuto chvíli ne úplně dořešené restrukturalizační plány," uvedl Batta.

Vedení Astria Group ještě nemá jasno, které budovy nechá zbourat zcela nebo částečně a které bude rekonstruovat. "Maximálním snahou a cílem naší činnosti je znovuobnovení místa pro využití v průmyslu a vytvoření nových pracovních míst," dodal Batta, podle něhož firma stále jedná o budoucím využití areálu, takže zatím nebude zveřejňovat podrobnosti.

Firma Astria Group za hlavní areál OP, který jako vítěz výběrového řízení koupila v lednu, zaplatila 58 milionů korun. Astria Group je personálně propojená s brněnskou společností PV-Recykling, která se specializuje například na demontáž továrních hal a strojních technologií, výkup kovů či likvidací autovraků.

Hlavní výrobní a administrativní areál OP v Prostějově je rozlehlý a má několik výrobních a administrativních budov, sklady, teplárnu, kotelnu i železniční vlečku.

Pád Oděvního podniku

Na účtech zkrachovalého Oděvního podniku po prohlášení konkurzu v květnu 2010 postupně díky prodeji majetku a dalším příjmům skončilo celkem 1,111 miliardy korun.

Po odečtení výdajů a nákladů na správu majetku tohoto bývalého největšího tuzemského výrobce oděvů zůstalo na konci loňského roku věřitelům 351 milionů korun, ke kterým letos přibylo dalších 58 milionů korun z prodeje hlavního areálu OP v Prostějově.

Pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. České spořitelně textilka dluží zhruba 675 milionů. Znalci hodnotu podniku po prohlášení konkurzu odhadli na miliardu korun. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí. Po prohlášení konkurzu několik stovek.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat