Valentovi právníci poslali dokument zásilkovou službou, která předání potvrdila. Příslušný arbitrážní odbor po chvilce hledání zásilku dostal.
„Ve chvíli, kdy je doručeno, začíná nám běžet lhůta pro jmenování arbitra, do níž se započítává i nastávající prodloužený víkend,“ uvedla šéfka arbitrážního odboru Marie Talašová.
Král hazardu kontra Česko. Senátor Valenta zažaluje stát o stovky milionů |
Původně se mluvilo o tom, že firmy WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited ovládající holding Synot budou požadovat stovky milionů korun. Žalobní výzva je ale vůči státní kase krutější. Požadované odškodné za zmařené investice nepůjde pod miliardu korun, spíše to budou její násobky, stojí v dokumentu podle informací LN.
Vyjádření Ministerstva financíČeská republika považuje uplatněný nárok za neoprávněný. Protože se v minulosti opakovaně k této žalobě přihlásil senátor Ivo Valenta, bude se Ministerstvo financi bránit vsemi dostupnými prostředky tak, aby nedošlo ke zneužití procesu mezinárodní arbitráže českým občanem. Další pozoruhodnosti je zapojení Radka Šnábla na straně žalobce. Pan Šnábl byl přitom jako úředník ministerstva financí do této kauzy zapojen a sbiral o ní informace. |
A aby toho nebylo málo je podepsán právnickými esy, na něž na resortu financí, který má arbitrážní spory na starosti, nemají dobré vzpomínky. Jde o Jana Paulssona a Georgiose Petrochilose z právní firmy Three Crowns. Nejenže Paulsson patří mezi špičku v arbitrážních sporech a po léta stál v čele žebříčku právníků specializujících se na rozhodčí řízení, má taky na kontě výhru nad českým státem. A to velmi bolestivou. Jde o případ pře s japonskou bankou Nomura kvůli pádu Investiční a Poštovní banky, kterou Česko před deseti lety prohrálo. A muselo pak vyplatit přes 3,5 miliardy korun. Přitom v této kauze na počátku drželo trumfy v rukách spíše Česko a mělo Nomuru porazit. Paulsson, tehdy ještě působící v kanceláři Freshfields dokázal českou obranu rozcupovat.
Král hazardu a také senátor Valenta: Česko poženeme k soudu |
„Nemohu komentovat probíhající řízení. Maximálně vám mohu potvrdit, že jsem rád, jaký tým se podařilo sestavit,“ uvedl k tomu bývalý expert státu na arbitráže Radek Šnábl, který Valentovým firmám s mezinárodněprávními otázkami radí.
Svár firem senátora Valenty se vede o hrací automaty Ve sporu mezi miliardářovým holdingem a státem jde o příběh povolenek na provozování hracích automatů, konkrétně videoloterijních terminálů. Ty od roku 2004 až na deset let udělovalo ministerstvo financí. Později délku licencí omezila novela loterijního zákona. Ministerské „glejty“ se ale nelíbily obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat. Nechtěly ale čekat, až platnost udělených licencí doběhne. Za pravdu jim nejprve v roce 2011 a pak opakovaně v roce 2013 dal Ústavní soud.
Ministerstvo pak začalo udělená povolení postupně rušit. A právě to byznysmeny s hazardem vede k boji o náhradu ušlých zisků.
Podrobnosti čtěte v sobotních LN