Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Konec tanečků. Senátor Valenta žaluje stát s právníky, kteří už Česko porazili

Podnikatel a senátor Ivo Valenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel a senátor Ivo Valenta. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Hrozba mezinárodní arbitráží jako nátlakový prostředek při projednávání nového zákona o hazardu. I tak se mluvilo o výhrůžkách kyperských firem, přes něž senátor Ivo Valenta ovládá loterijní gigant Synot. Pátek ukázal, že mezinárodní žalobu myslí senátorovy firmy vážně. Na ministerstva financí a zahraničí a také na Úřad vlády dorazilo podle informací LN oznámení o zahájení arbitráže podle pravidel Komise pro mezinárodní obchod při OSN. A doručením protistraně se považuje spor za zahájený.

Valentovi právníci poslali dokument zásilkovou službou, která předání potvrdila. Příslušný arbitrážní odbor po chvilce hledání zásilku dostal.

„Ve chvíli, kdy je doručeno, začíná nám běžet lhůta pro jmenování arbitra, do níž se započítává i nastávající prodloužený víkend,“ uvedla šéfka arbitrážního odboru Marie Talašová.

Původně se mluvilo o tom, že firmy WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited ovládající holding Synot budou požadovat stovky milionů korun. Žalobní výzva je ale vůči státní kase krutější. Požadované odškodné za zmařené investice nepůjde pod miliardu korun, spíše to budou její násobky, stojí v dokumentu podle informací LN.

Vyjádření Ministerstva financí

Česká republika považuje uplatněný nárok za neoprávněný. Protože se v minulosti opakovaně k této žalobě přihlásil senátor Ivo Valenta, bude se Ministerstvo financi bránit vsemi dostupnými prostředky tak, aby nedošlo ke zneužití procesu mezinárodní arbitráže českým občanem.

Další pozoruhodnosti je zapojení Radka Šnábla na straně žalobce. Pan Šnábl byl přitom jako úředník ministerstva financí do této kauzy zapojen a sbiral o ní informace.

A aby toho nebylo málo je podepsán právnickými esy, na něž na resortu financí, který má arbitrážní spory na starosti, nemají dobré vzpomínky. Jde o Jana Paulssona a Georgiose Petrochilose z právní firmy Three Crowns. Nejenže Paulsson patří mezi špičku v arbitrážních sporech a po léta stál v čele žebříčku právníků specializujících se na rozhodčí řízení, má taky na kontě výhru nad českým státem. A to velmi bolestivou. Jde o případ pře s japonskou bankou Nomura kvůli pádu Investiční a Poštovní banky, kterou Česko před deseti lety prohrálo. A muselo pak vyplatit přes 3,5 miliardy korun. Přitom v této kauze na počátku drželo trumfy v rukách spíše Česko a mělo Nomuru porazit. Paulsson, tehdy ještě působící v kanceláři Freshfields dokázal českou obranu rozcupovat.

„Nemohu komentovat probíhající řízení. Maximálně vám mohu potvrdit, že jsem rád, jaký tým se podařilo sestavit,“ uvedl k tomu bývalý expert státu na arbitráže Radek Šnábl, který Valentovým firmám s mezinárodněprávními otázkami radí.

Svár firem senátora Valenty se vede o hrací automaty Ve sporu mezi miliardářovým holdingem a státem jde o příběh povolenek na provozování hracích automatů, konkrétně videoloterijních terminálů. Ty od roku 2004 až na deset let udělovalo ministerstvo financí. Později délku licencí omezila novela loterijního zákona. Ministerské „glejty“ se ale nelíbily obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat. Nechtěly ale čekat, až platnost udělených licencí doběhne. Za pravdu jim nejprve v roce 2011 a pak opakovaně v roce 2013 dal Ústavní soud.
Ministerstvo pak začalo udělená povolení postupně rušit. A právě to byznysmeny s hazardem vede k boji o náhradu ušlých zisků.

Podrobnosti čtěte v sobotních LN

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...