Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konference LN: Velkým bratrem této doby je mobil

Ekonomika

  19:24
Ať si o mně shromažďují data, nemám co skrývat. To je argument těch, kteří se nezajímají, jaká data o nich kupí mobilní operátoři či provozovatelé účtů jako Facebook či Google.

Redaktor LN Tomáš Němeček (první vpravo) na konferenci Ochrana osobnosti v internetovém věku foto: MAFRA: Jiří Salik Sláma

Jenže i tento názor může být ošidný. Na konferenci Ochrana osobnosti v internetovém věku, kterou v Brně pořádaly LN ke 120. výročí svého vzniku, to zdůraznil student a publicista Jan Cibulka. Jako první dokázal od operátora T-mobile vymoci data, které o jeho mobilu (a tím i o něm) firma shromažďuje.

Podle toho, jak se jeho mobil spojoval se sítí či internetem, rekonstruoval pohyb Prahou. „I když nedělám nic špatného, některé údaje mohou být citlivé,“ zdůraznil. Operátoři mohou z údajů třeba prokázat, v blízkosti koho se asi pohyboval a kdy. Čtyři noci v blízkosti jednoho mobilu a další u jiného také naznačí leccos.

Podobné je to s vyhodnocením údajů z internetu o vyhledávání informací či navštívených stránkách. „Facebook uchovává, kam jste kliknul, s kým jste se a kdy přátelil, jak dlouho to trvalo,“ dodal expert na tuto sociální síť Matěj Myška.

Údaje mohou sloužit k mapování obchodních zvyklostí, zájmů a dalších údajů. „Facebook je normální komerční firma,“ podotkl s tím, že údaje umí využít.

I uznávaní právníci na konferenci přiznali: mnohdy je obtížné takové situace regulovat. Nejen proto, že firmy sídlí v cizině. „Vezměme třeba snímky ulic a domů na Google maps. Lidé si stěžují, že tam jejich dům nemá být. Je třeba vyvážit, zda věc slouží obecnému prospěchu,“ dodal soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn.

Podle Cibulky by každý měl vědět, co vše o něm kdo sbírá a jak tomu zabránit. To je ale ve světě internetu velice komplikované a prošlapat cestičku velmi obtížné.
Konference, pořádaná s Fakultou sociálních studií MU, měla i blok o sporech na ochranu osobnosti v ČR a na Slovensku za účasti slovenských novinářů či našich ústavních soudců. Zaujaly třeba postoje slovenských soudců, kteří sami od médií vysuzují vysoké odškodné. Stav doložil i diskutovaný film Zuzany Piussi Nemoc tretej moci o problémech tamní justice.
Přenos z konference viděly na serveru Lidovky.cz stovky lidí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat