Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konkurence pro Chorvatsko? Češi vzali kvůli cenám Řecko útokem

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Souhra různých okolností učinila z Řecka zemi, kam se začali hrnout čeští turisté. Aerolinky v době obav z bankrotu země zlevnily letenky až o polovinu, což byl jeden z důvodů, který Čechy na Peloponés a přilehlé ostrovy přilákal. Prodejci letenek i zájezdů hlásí zvýšení prodejů o pětinu.

Řecký ostrov Mykonos. foto: Shutterstock

Řecko letos v létě do jisté míry ohrozilo výjimečné postavení Chorvatska – jasné české jedničky pro levnou rodinnou dovolenou.

Letenky na ostrovy Kréta nebo Rhodos si mohli Češi pořídit i za 3500 korun, přičemž prodejci tvrdí, že loni v létě stála stejná cesta jednou tolik. Například podle společnosti Student Agency bylo možné koupit palubní lístky nejlevněji za posledních pět let. Firma jich do Řecka prodala o dvacet procent více než loni, řádově jde o několik tisíc letenek.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nad obvyklý průměr se dostaly také prodeje na říjen. Hlavním důvodem jsou především nízké ceny, které aerolinky v souvislosti s ekonomickou krizí a obavami turistů z bankrotu země snížily na historická minima,“ popisuje Věra Janičinová ze Student Agency, která má ve firmě na starosti sekci letenek.

Trend popsaný brněnskou společností potvrzuje i jeho konkurent, portál Letuška. Hlásí dokonce ještě o něco málo vyšší nárůst prodejů. Přičítá jej mimo jiné tomu, že část turistů si zemi zvolila místo Tuniska, které letos postihly dva teroristické útoky.

Nicméně věří, že počet lidí, kteří si koupí letenku do Řecka, bude napřesrok ještě vyšší. „Důvodem by měla být silnější koruna. Nárůst cest o více než 30 procent by měl být reálný,“ věří ředitel portálu Josef Trejbal.

Akropole v Aténách.

V případě Řecka však nejde jen o to, že by Češi jednorázově skoupili levné letenky, když jejich ceny spadly dolů. Korfu, Kós či Kréta totiž zajímaly i lidi, kteří dávají přednost organizované dovolené před individuálním cestováním. Třeba rodiny s dětmi. Důležitou roli hrají v jejich rozhodování dobré hotely, služba all inclusive nebo třeba i hezká příroda.

„Řecko bylo naší nejprodávanější destinací. Odletělo tam s námi o dvacet procent více klientů než loni. A očekáváme, že i v příštím roce bude Řecko naší jedničkou,“ říká mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

Obliba Řecka může zároveň v budoucna odlákat i část Čechů, kteří dosud téměř výhradně sázeli na Chorvatsko. Tedy na relativně levnou dovolenou, na níž vyrážejí autem a vozí si vlastní jídlo. Pro balkánskou mekku českých turistů hovořilo vždy i krátké a víceméně pohodlné cestování po silnici.

Češi se nadchli pro Bali. Letenek na známý ostrov koupili o 40 procent víc

To ovšem částečně vyrovnaly nižší ceny letenek do Řecka. Aerolinkám při snižování cen pomohla i nižší cena leteckého paliva.

„Nízkonákladovky létají přes léto především pro turisty a mají celkový koncept fungování nastavený velice flexibilně. Zareagovaly na danou situaci a využily jí. Jestli to bude příští rok stejné, je obtížné odhadnout. Za předpokladu, že ceny paliva zůstanou přijatelně nízké a nic špatného se v Řecku nestane, bude pravděpodobně stále velice oblíbenou destinací pro české turisty,“ podotýká analytik Petr Kováč ze společnosti C-CorpFin, který se dlouhodobě zabývá leteckým průmyslem.

A přidává osobní dojem, že Češi začali Řecko preferovat právě před zmíněným Chorvatskem a Tureckem. Jak se budou trendy ve výběru dovolených dále vyvíjet, lépe ukáže až příští léto. Nicméně už letos se trh změnil.

„S tím, jak roste ekonomická síla Čechů, roste i počet těch, kteří si dopřejí o něco dražší leteckou dovolenou. Častěji volí služby vyšší kategorie - většina klientů si letos objednala stravování all inclusive. Řecko navíc letos patřilo mezi levnější letecké zájezdy - ekonomická krize a v závěru sezóny také krize uprchlická nahrávaly tomu, aby se destinace klientům de facto podbízela,“ dodává Eva Sedlmajerová, ředitelka portálu dovolena.cz ze skupiny Student Agency.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...