Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Většina Čechů se úsporného balíku bojí. Nejvíc změn v DPH, ukázal průzkum

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Návrhu konsolidačního balíčku se obává se 81 procent lidí. Nejvíce se bojí navyšování DPH u některých produktů, strach z něj mají tři čtvrtiny lidí, s odstupem následuje vyšší daň z nemovitosti a nižší podpora stavebního spoření. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments.
  8:36

„Konsolidační balíček vnímá mnoho Čechů jako další věc, se kterou se musí finančně vyrovnávat. Osm z deseti respondentů stále vnímá dopady inflace na své finance. V průběhu letošního roku také doznívá energetická krize. Vládní balíček tak pro ně představuje další zásah, který se projeví na jejich peněžence,“ uvádí Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE, s tím, že celkem 36 procent respondentů dále uvedlo, že v důsledku aktuální výše inflace uvažují nad lépe placenou prací.

Zatímco obavy z inflace se mezi Čechy stále drží, obává se jí téměř polovina respondentů průzkumu, ceny energií znervózňují stále méně lidí. Dopadů energetické krize se nejvíce obává již pouze čtvrtina respondentů, zatímco ještě v polovině minulého roku to bylo podle průzkumu 45 procent Čechů.

„Pokles cen energií znamená pro spoustu lidí úlevu. Celková inflace ale stále zůstává problémem. A teď přichází nová zkouška v podobě vládního balíčku, s jehož obsahem se veřejnost teprve seznamuje,“ dodává Jáč.

Dlouhodobý růst cen donutil Čechy k přehodnocení finančních výdajů za každodenní aktivity. Meziročně totiž stouplo procento Čechů, kteří omezili návštěvy restaurací. Zatímco ještě před rokem návštěvy omezilo 45 procent dotázaných, nyní už je to více než polovina. Stále více lidí také ruší svá předplatná. Na odebírání časopisů nebo používání streamovacích služeb už šetří 22 procent Čechů. Více než třetina dotázaných také omezuje výdaje za své koníčky.

„V reakci na rostoucí náklady za základní potřeby, jako jsou potraviny a energie, můžeme pozorovat, že někteří lidé volí úspornější varianty a odkládají nákupy méně nezbytných věcí. Pozitivní je naopak to, že stále jen malé procento Čechů šetří na svých dětech. Pouze pět procent respondentů uvedlo, že šetří na školní výbavě svých dětí, na volnočasových aktivitách svých dětí poté šetří pouze sedm procent Čechů,“ říká Jáč.

Češi se bojí o své úspory

Obavy o své úspory v důsledku současného dění na finančních trzích má 67 procent Čechů. Za poslední půlrok tak více než polovina respondentů změnila způsob, jak zacházejí se svými úsporami, další více než pětina změnu plánuje. Nejčastěji Češi převádějí finanční prostředky na lépe úročený spořicí nebo termínovaný účet.

„Změna v zacházení s úsporami, majetkem a finančními prostředky obecně je rozhodně cestou, která může Čechům pomoci minimalizovat dopad inflace. Úročení běžných bankovních účtů je totiž velmi omezené a v delším období dochází při aktuální výši inflace k výraznému znehodnocení ve vztahu ke kupní síle,“ komentuje Marek Beneš, finanční ředitel společnosti Generali Investments CEE.

Autor: