Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kontrolní hlášení DPH podalo včas v termínu 84 procent firem a podnikatelů

Ekonomika

  11:55
PRAHA - Finanční správa vyhodnotila první termín, ve kterém má všech více než 500 tisíc plátců daně z přidané hodnoty povinnost reportovat jednotlivě všechny došlé a odeslané faktury. K půlnoci mezi 25. a 26. únorem podalo toto takzvané kontrolní hlášení 245 tisíc podnikatelů a firem z 290 tisíc.
Majetkové přiznání (ilustrační foto).

Majetkové přiznání (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Zbylá část plátců DPH bude finančním úřadů posílat hlášení až v dubnu – na část živnostníků, přesněji podnikajících fyzických osob, se totiž vztahuje čtvrtletní termín.

„Prognózy, že se mnoha subjektům nepodaří podat hlášení v termínu, se neprokázaly,“ reaguje náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Sám ministr Andrej Babiš označuje novelu zákona, která zavádí kontrolní hlášení, za revoluční. Ušetří podle něj státu ročně až 10 miliard korun na daních, které dosud unikají formou nejrůznějších podvodů.

Povinnost podat kontrolní hlášení platí od letošního ledna, zákon, který tento režim zavádí, platí už ale víc než rok. Řada podnikatelů si však stěžuje, že se přesné podmínky a pravidla, podle kterých mají při podání kontrolních hlášení postupovat, dovídala někdy až na poslední chvíli.

Lepší kontrola a odhalování podvodů

Přehled došlých a odeslaných faktur má berním úřadům posloužit k lepší kontrole a odhalování podvodů, zejména těch karuselových – při kterých v řetězci desítek propojených firem a nastrčených bílých koní jedna z fiktivních důvodů krachuje a daň nezaplatí, další ale inkasuje vratku DPH. Každý z takovýchto podvodů okrádá stát na DPH o desítky až několik set milionů korun.

Kontrolní hlášení umožní „párovat“ jednou firmou odeslané a druhou firmou přijaté faktury a eliminovat hrozbu karuselového podvodu ale i různých fiktivních faktur.

„Mohu zaručit, že finanční správa bude s daty od podnikatelů a firem nakládat citlivě. Učinili jsme veškerá opatření k jejich ochraně,“ komentuje šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček výhrady ze strany řady kritiků, kteří se obávají, že stát bude tímto způsobem sbírat o podnikatelích mnohé citlivé údaje a mohlo by dojít i k jejich zneužití.

Komora certifikovaných účetních, které si podniky a mnozí podnikatelé na zpracování daňové agendy najímají, minulý týden zveřejnila průzkum mezi svými členy. Vyplývá z něj, že většina účetních nevěří tomu, že by kontrolní hlášení zachránilo státní pokladně miliardové částky z daňových úniků.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat