Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KORB: Po volbách v USA nastal pokles

USA

  10:54
V minulém týdnu zaznamenaly akciové trhy rozdílný vývoj, když v jeho první polovině převládaly růstové tendence a ve druhé naopak došlo k silnému poklesu. Ten znamenal například v USA pokles širšího indexu S&P 500 na hladinu 200 denního klouzavého průměru u 1380 b. a týdenní ztrátu téměř 2,5 %. Takový vývoj pak znamená, že aktuální trend nabývá dále negativního charakteru.

Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků. foto: Reuters

První polovina týdne byla ovlivněna čekáním na výsledek voleb v USA, po jejich zveřejnění následoval dočasný růst na týdenní maxima, ale byl vystřídán první fází výraznějšího poklesu. Důvodů pro takový vývoj může být několik.

Opětovné zvolení Baracka Obamy může mezi investory vyvolávat otázky ohledně růstu rizik na výdajové straně americké vlády. Pravidla pro rozpočet totiž bude schvalovat republikány ovládaný Senát a ten nemá důvod ani ochotu vyjít vstříc požadavkům demokratického prezidenta.

Pokud by USA musely v následujícím roce postupovat podle provizorního rozpočtu, mohlo by dojít k ohrožení současného ekonomického oživení. Zároveň se s oznámením výsledků voleb vyčerpal v krátkodobém hledisku poslední z významnějších zdrojů pro optimismus a růstový vývoj na trzích.

V takovém prostředí pak navíc Evropa vystavila do popředí opět neutěšený vývoj v Řecku, když posunula termín pro případné uvolnění další finanční pomoci až na konec listopadu. Svou roli sehrálo i vystoupení předsedy Evropské centrální banky Maria Draghiho, které mělo pro akciový trh nepříznivý vliv, jelikož poukazovalo na zhoršující se ekonomický vývoj v Evropě, který už postihl i do této doby imunní Německo.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat