Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KORB: Trhy straší Řecko a vývoj v USA

Ekonomika

  9:43
Minule jsem otevřel výsledkovou sezonu za druhé čtvrtletí tohoto roku. První údaje od firem (Alcoa, JPMorgan Chase, Google, Bank of America) lze hodnotit smíšeně, jelikož převážně dobré provozní výsledky v očích investorů negativně ovlivnila výše tržeb zmíněné Alcoy.

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata foto: Reuters

Naopak JPMorgan Chase a Bank of America svými výsledky uspokojily očekávání a jejich akcie v první reakci zaznamenávaly růst. Přesto týdenní vývoj například americké indexy uzavíraly mírným poklesem, což souviselo i s dalšími událostmi mimo výsledkové období. Vývoj a dopady havárie v japonské jaderné elektrárně zřejmě budou daleko závažnější, než hovořily první údaje. Navíc zveřejněné makroekonomické údaje měly také nejednoznačný charakter.

V Evropě pak pokračovalo dění okolo zadlužených států, které vyvrcholilo přes tento víkend, kdy naplno propukly obavy z nutnosti restrukturalizace řeckého dluhu, což by de facto znamenalo krach státních financí a budoucí omezení nároků současných věřitelů. Výsledkem je pondělní oslabení akciových trhů i eura.

Navíc byl snížen výhled pro udržitelnost nejvyššího stupně hodnocení dluhu USA ze strany agentury S&P, což především v prvotní reakci znamenalo pokračování růstu nejistoty a nedůvěry, tedy důvod pro další prodeje na trzích.

Úvod týdne tak poukázal na možné slabosti současného sentimentu akciových trhů, navíc se technicky formuje prostředí na setrvání i prohloubení negativního vývoje. V nejbližších dnech bude záležet na charakteru řešení aktuálních událostí, riziko poklesu však výrazně vzrostlo.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.