Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koronakrize uzavřela všechny pražské pobočky CrossCafe. Státní podpora nepokryla náklady

Ekonomika

  14:50
Praha - V souvislosti s protipandemickými restrikcemi v gastrosektoru uzavírá česká franšízová síť kaváren CrossCafe všechny své pražské provozovny. Pobočkám v Holešovicích, na Novém Městě a Smíchově nepokryje státní podpora náklady na provoz.

Pražská pobočka CrossCafe na Andělu. foto: CrossCafe

„Již skoro rok přetrvávající opatření vlády ČR související s pandemií koronaviru, které omezují běžné fungování celého sektoru HORECA včetně kaváren CrossCafe, jsou hlavními důvody, které nás vedou k rozhodnutí ukončit provoz našich pěti pražských kaváren,“ píše ve svém pondělním prohlášení pražská franšízovna společnosti CrossCafe Original.

Pražská pobočka CrossCafe na Andělu.
Společně s bratrem se kromě provozu vlastních restaurací a několika franšíz...

Chcípl PES žádá hygieniky o pravidla pro otevření restaurací. Jasno chtějí mít do neděle

Rozhodnutí podle ní padlo vzhledem k nedostatečné státní podpoře, která nyní činí 400 korun na zaměstnance či spolupracující osoby samostatně výdělečně činné za každý den uzavření. Tato částka ovšem podle vyjádření CrossCafe nepostačila k uhrazení nákladů spojených s provozem poboček CrossCafe Atrium poblíž Karlova náměstí, CrossCafe Kateřinská nedaleko stanice I.P. Pavlova, CrossCafe Strossmayerovo náměstí, CrossCafe na Andělu a CrossCafe Komunardů v Holešovicích.

Koronavirová krize má další gastronomickou oběť. Po dvaceti letech končí restaurace Art Nouveau

„Současný vývoj situace nenasvědčuje tomu, že by se v blízké budoucnosti situace změnila tak, aby se pražské kavárny a restaurace vrátily k tržbám roku 2019. Musíme konstatovat, že podpora vlády ČR zdaleka nepokrývá naše náklady, a proto jsme bohužel nuceni s výše zmíněným výhledem učinit takto zásadní rozhodnutí,“ vysvětluje na svém webu CrossCafe s tím, že je to právě hlavní město, které je v současné chvíli nejvíce postiženo odlivem turistů, absencí kancelářských pracovníků a stejně tak studentů, kteří jsou jejich stěžejními hosty.

Od doby, kdy byla franšízová síť kaváren v roce 2007 v Plzni založena, se z CrossCafé stala jedna z nejznámějších kavárenských sítí České republiky. K roku 2021 měla 24 kaváren v 11 českých městech. I navzdory koronakrizi pokračuje nadále chod poboček v Plzni, Ostravě, Železné Rudě, Olomouci, Hradci Králové, Pardubicích, Berouně, Liberci, Havířově či Táboře. 

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...