Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koronakrize uzavřela všechny pražské pobočky CrossCafe. Státní podpora nepokryla náklady

Ekonomika

  14:50
Praha - V souvislosti s protipandemickými restrikcemi v gastrosektoru uzavírá česká franšízová síť kaváren CrossCafe všechny své pražské provozovny. Pobočkám v Holešovicích, na Novém Městě a Smíchově nepokryje státní podpora náklady na provoz.

Pražská pobočka CrossCafe na Andělu. foto: CrossCafe

„Již skoro rok přetrvávající opatření vlády ČR související s pandemií koronaviru, které omezují běžné fungování celého sektoru HORECA včetně kaváren CrossCafe, jsou hlavními důvody, které nás vedou k rozhodnutí ukončit provoz našich pěti pražských kaváren,“ píše ve svém pondělním prohlášení pražská franšízovna společnosti CrossCafe Original.

Pražská pobočka CrossCafe na Andělu.
Společně s bratrem se kromě provozu vlastních restaurací a několika franšíz...

Rozhodnutí podle ní padlo vzhledem k nedostatečné státní podpoře, která nyní činí 400 korun na zaměstnance či spolupracující osoby samostatně výdělečně činné za každý den uzavření. Tato částka ovšem podle vyjádření CrossCafe nepostačila k uhrazení nákladů spojených s provozem poboček CrossCafe Atrium poblíž Karlova náměstí, CrossCafe Kateřinská nedaleko stanice I.P. Pavlova, CrossCafe Strossmayerovo náměstí, CrossCafe na Andělu a CrossCafe Komunardů v Holešovicích.

„Současný vývoj situace nenasvědčuje tomu, že by se v blízké budoucnosti situace změnila tak, aby se pražské kavárny a restaurace vrátily k tržbám roku 2019. Musíme konstatovat, že podpora vlády ČR zdaleka nepokrývá naše náklady, a proto jsme bohužel nuceni s výše zmíněným výhledem učinit takto zásadní rozhodnutí,“ vysvětluje na svém webu CrossCafe s tím, že je to právě hlavní město, které je v současné chvíli nejvíce postiženo odlivem turistů, absencí kancelářských pracovníků a stejně tak studentů, kteří jsou jejich stěžejními hosty.

Od doby, kdy byla franšízová síť kaváren v roce 2007 v Plzni založena, se z CrossCafé stala jedna z nejznámějších kavárenských sítí České republiky. K roku 2021 měla 24 kaváren v 11 českých městech. I navzdory koronakrizi pokračuje nadále chod poboček v Plzni, Ostravě, Železné Rudě, Olomouci, Hradci Králové, Pardubicích, Berouně, Liberci, Havířově či Táboře. 

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat