Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koruna se vrátila na úroveň před svým ‚osvobozením‘. Euro je zase za 27

Ekonomika

  17:35
PRAHA - Česká koruna ve čtvrtek vůči společné evropské měně mírně oslabovala. Kolem páté hodiny odpoledne stálo euro 27,02 koruny, tedy stejně jako před ukončením devizových intervencí České národní banky na začátku dubna.

Koruna vs. euro. foto: Shutterstock

Česká měna oslabila od středečního večera také vůči americkému dolaru, a to o třinácthaléřů na 24,87 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na webu společnosti Patria Online.

„Na domácím trhu dnes převládala prodejní nálada. Investoři se snažili prodávat koruny a její kurz se tak posunul ke slabším hodnotám,“ uvedl ekonom Viktor Zeisel z Komerční banky.

Podle Vladimíra Pikory ze společnosti Next Finance stojí za dnešním oslabením koruny výprodej aktiv v celé střední Evropě. „Z většího nadhledu to ale nic mění na tom, že české fundamenty jsou tak dobré, že potlačí korunu k silnějším hodnotám,“ je přesvědčený Pikora.

Rizikem pro kurz koruny jsou podle Pikory aktuální spory uvnitř vládní koalice, které se týkají majetku vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes prohlásil, že Babiš dluží veřejnosti i vládním partnerům odpověď na velké množství otázek.

Podezření kolem jednokorunových dluhopisů či Babišova majetku podle premiéra ohrožují fungování vlády a důvěryhodnost státu. „Napětí v české vládě proto ihned vzrostlo nad běžný standard a může mít velké konsekvence,“ upozornil Pikora.

Informace k ukončení intervencí - grafika
Možný pohyb koruny po exitu.
Autor: