Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korunní princ Microsoftu odchází. 'Pan Windows' všechny překvapil

Ekonomika

  9:57
REDMOND - Velkým překvapením je odchod ředitele divize Windows Stevena Sinofského ze softwarového gigantu Microsoft. Děje se tak zhruba dva týdny po tom, co firma uvedla na trh novou verzi operačního systému Windows 8, do které vkládá velké naděje.

Bývalý ředitel divize Windows v Microsoftu Steven Sinofsky . foto: Reuters

Oznámení je velmi překvapivé, protože Sinofsky ve firmě pracoval 23 let a v poslední době se o něm také spekulovalo jako o budoucím řediteli celé firmy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to šokující zpráva. Opravdu velmi překvapivá," neskrýval údiv analytik Brendan Barnicle z finanční společnosti Pacific Crest Securities. "Tak jako řada dalších lidí i já jsem si myslel, že Sinofsky je potenciálním Ballmerovým nástupcem," dodal s odkazem na současného šéfa Microsoftu Steva Ballmera.

Steve Ballmer

Šéf Microsoftu Steve Ballmer přednáší o novém operačním systému Windows 8.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl firmu opustit sám Ballmer. Ve vedení Microsoftu je už 13 let, přestože akcie firmy se za tu dobu prakticky nehnuly z místa.

Pokud se nebude brát v úvahu anomálie z roku 2000, tedy z doby, kdy prudce zpevnily akcie většiny technologických firem, pak akcie Microsoftu od roku 1998 kolísají v pásmu 20 až 30 dolarů. V současné době se prodávají za zhruba 28 dolarů.

Odchod dlouholetého matadora Sinofského je zatím největší událostí tohoto druhu.

Z Microsoftu v poslední době odešlo víc důležitých lidí, což podle pozorovatelů patrně svědčí o tom, že firma dělá maximum, aby snížila náskok svého úhlavního rivala, společnosti Apple.

O vážnosti situace, která ve firmě panuje, svědčí mimo jiné i to, že Microsoft odchod Sinofského nijak nevysvětlil. Nic bližšího k tomu neřekl ani sám Sinofsky. Microsoft o změně ve vrcholovém vedení informoval pouze v tiskové zprávě, kde uvedl, že vedení klíčové divize Windows přebírá Julie Larsonová-Greenová.

Úplně nový tým

Podle zdrojů agentury Reuters, které jsou o pozadí náhlé výměny ve vedení firmy ochotny hovořit pouze anonymně, Sinofsky odchází po vzájemné dohodě.

Podle dalších zdrojů, na které se odvolává agentura Bloomberg, se Ballmer snaží dát dohromady úplně nový tým.

Ten začne pracovat na příští verzi operačního systému Windows. Tyto zdroje také potvrzují, že Microsoft změny činí pod tlakem, který pro něj představuje konkurence Applu.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat