Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Kostnické náměstí ožilo. Žižkovský projekt s malým rozpočtem zaujal nejen odbornou veřejnost

Architekti dostali za úkol to změnit. Udělat z něj místo setkávání a středobod této části pražského Žižkova. Povedlo se to. foto: ALEŠ MOTEJL

Mezi nejlepší architekturou letošního roku je jen jediná, jež se věnuje veřejnému prostoru. Revitalizace Kostnického náměstí na pražském Žižkově se dostala mezi finalisty České ceny za architekturu.
  10:00

Přehlížený prostor, který je částečně náměstím i parkem, prošel zásadní proměnou. „Revitalizace byla založena na respektu k původním tvůrcům a stávajícím stromům. Zároveň jsme se pokusili vytvořit obyčejný, jednoduchý dojem bez zbytečné okázalosti, což je základní rys Žižkova,“ uvedly hlavní tvůrkyně, architekty Hana Špalková a Radmila Fingerová.

Architekti dostali za úkol to změnit. Udělat z něj místo setkávání a středobod...
Kostnické náměstí na pražském Žižkově bylo dekády prostorem, který zdaleka...

Z původního zachovaly i historické schodiště a kamenné zdi, oživily litinové zábradlí a mozaiku chodníku obnovily v původním vzoru. Jinak ale do prostoru poměrně radikálně zasáhly. Výrazně jej otevřely a učinily z něj místo setkávání. Kavárna společně s toaletami přináší nejen cennou službu, ale také zvyšuje bezpečnost místa. Prokoukla i rozvodna, dostala zelenou střechu a stala se součástí náměstí.

„Na porotu také zapůsobilo přijetí projektu obyvateli čtvrti. Na náměstí se konají různé akce a odehrávají se činnosti, do nichž se obyvatelé ochotně zapojují,“ stojí v hodnocení. Podařilo se tak přesně splnit to, co se od zadání očekávalo.

„Tento typ skromného projektu, který – přestože neměl velký rozpočet –, se projevuje velmi expresivně, reprezentuje vynikající sociální cítění, představuje skvělý výběr a kombinaci materiálů a minimální, ale precizní design,“ dodala porota.

Autor:
Témata: projekt, Žižkov

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!