Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Neruský plyn kotlům nesvědčí. Klíčové je dát pozor, z jakého materiálu máte potrubí

Plyn z Norska a dalších zemí, kterým Česko nahrazuje dovoz z Ruska, má jiné složení. Je třeba častěji kontrolovat spotřebiče.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

Agresivní chování síry by se mohlo objevit až po několika měsících až několika letech. V žádném případě za 14 dnů, měsíc nebo dva. Takže suma sumárum,pokud si teď někdo stěžuje, tak si stěžuje pouze sám na sebe, že zanedbal svoje TROUBY a potrubí.

1 0
možnosti
PB

P42a51v31e87l 78B57e14ň47o

7. 3. 2023 21:48

A odškodnění bude naše Fialová vláda požadovat na USA, když zničili Nord Stream ? ;-)))

3 2
možnosti
Foto

1. My jsme někdy brali plyn z Nord Streamu?

2. On někdo prokázal, že jej poškodili amíci a ne moskali nebo úkáčka? Nebo ještě někdo jiný? Přece jen američani by dost riskovali ztrátu kredibility, kdyby je někdo zaznamenal. To by bylo výživné sousto pro ruskou propagandu...

Je pravda, že mediálně se vůbec nijak nezdůrazňovalo, že bude třeba měnit nastavení plynových spotřebičů.

0 0
možnosti
MS

Kdyby byl v zemním plynu sírovodík, tak by byl cítit. Lidský čich je na tento plyn extrémně citlivý. Například, když zapalujete horák na sporáku, tak plyn nemusí být hned zapálen. Zatím si nikdo nestěžoval.

Zemní plyn se před transportem čistí. I od sírovodíku. Takže to, co je uváděno v syrovém zemním plynu, není to, co dostane spotřebitel.

0 0
možnosti
JK

A já si blahově myslel že zemní plyn = metan

0 0
možnosti
Foto

Nejen methan, ale veškeré plynné uhlovodíky (typicky řetězce do 4 atomů uhlíku, od pěti začínají být za našich běžných teplot kapalné). To je ideál. V reálu v tom může být různé znečištění. A merkaptany je plyn kontaminován i úmyslně, jinak by byl čichem neidentifikovatelný.

1 0
možnosti
MH

M46a86r59e60k 14H58á18k

7. 3. 2023 12:27

„Tamní plyn obsahuje vyšší procento sirovodíku, který se při spalování mění na síranové soli a ty pak ucpávají hořák a potrubí,“

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/kotel-plyn-rusko-norsko-francie-spotrebic-trubky.A230306_223827_ln_ekonomika_rkj?zdroj=LN_otvirak To potřebuje lepší vysvětlení, plyn hoří v tepelne komoře, ne v potrubí.

4 0
možnosti
HV

TZB info. Tam se dozvíte, že někdo má instalaci (plynovou) v měděných trubkách. A H2S, co smrdí jak pes, reaguje s tou mědí na sulfid měďnatý. Což je takový prášek. Takže určitě ne rozvod otopného média, tam se ošklivý norský plyn medostane, co by tam dělal :-) Určitě to není tak, že “jéžišmarjá, nemám ruský plyn, ucpe se mi kotel”. Sirovodík shoří společně s metanem a vyššími uhlovodíky. Vznikne z něj SO2, ten zreaguje s vlhkostí a odejde jako kyselý kondenzát do odpadu. To je celé. Nevím, kdo má plynovou instalaci v mědi, já ne.

0 1
možnosti
MP

Už výraz “neruský plyn” má zřejmě navozovat dojem něčeho ošklivého, neřkuli přímo eaného...

1 3
možnosti
PB

P96a49v42e33l 43B82e21ň18o

7. 3. 2023 21:56

Panebože aspoň na chvíli se odideologizujte a mluvte o faktech. Ruský plyn je fakt velmi kvalitní, zejména proti Norskému, ale i ostatním. To není o fandění, ale o faktech ... Proto si Němci veškerý Ruský nechávají a nam přeposílají Norský...

3 0
možnosti
PH

P58a22v27e34l 69H88e37k

7. 3. 2023 10:15

Jediné co tady škodí jsou senzacechtiví novináři blekotající výroky vytržené z kontextu. Letmým pohledem se dají najít testy spalovaní zemního plynu z různých končin, z výsledných tabulek lze vyčíst že tvrzení ohledně zanášení hořáků či trubek jsou vskutku bláboly.

1 4
možnosti
Foto

Tak u ropy to bude obdobné...

4 0
možnosti
Foto

Pokud to tak bude, tak já jsem nadšený. Auta budou mít vyšší výkon, tudíž nižší spotřebu :-P

2 0
možnosti
AM

„Tamní plyn obsahuje vyšší procento sirovodíku, který se při spalování mění na síranové soli a ty pak ucpávají hořák a potrubí,“

Tak jsem asi blbej ale jaky potrubi ze se to ucpava tema siranovejma solema? Ten horak bych jeste chapal, ale jak se ty soli dostanou zpatky do potrubi po spaleni plynu?

7 0
možnosti
Foto

hořák se neucpává taky, je to kravina, plyn nehoří v hořáku, ale ve spalovací komoře, což je kondenzační výměník, pokud je tedy řeč o kondenzačním kotli, což předpokládám, jediný, co se tedy může zanášet a taky se víc zanáší je kondenzační výměník

5 0
možnosti
Foto

Z toho tedy vyplývá, že chudáci v Norsku musí měnit kotle každou sezonu? Nebo jen ty kotle do ČR byly specifické?

5 0
možnosti
Foto

ono ho stačí vyčistit, není potřeba ho hned měnit, ho čistím tak třikrát za zimu a dvakrát za léto a že to není jak bylo je na kotli znát, ty bys měnil kotel pokaždý, když se ti zasolí?

0 0
možnosti