Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kotlíkové dotace táhnou. V Pardubicích lidé čekali od odpoledne do rána

Ekonomika

  8:39
PARDUBICE - Stovky lidí se ve středu ještě za tmy tísnily v prostorách krajského úřadu v Pardubicích, aby co nejdříve podaly žádost o dotaci na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva. Příjem žádostí zahájil Pardubický kraj v 7:00, získat je možné až 127 500 korun. Někteří zájemci se postavili do fronty již v úterý kolem 14:00. Pokud splní podmínky výzvy, budou žádosti hodnoceny podle pořadí přijetí až do vyčerpání vyčleněných peněz.

Zhruba pět set zájemců o kotlíkové dotace čekalo 27. ledna ráno na krajském úřadě v Pardubicích. foto: ČTK

„Děkujeme panu radnímu René Živnému, že pro nás nechal otevřít úřad už v 16:00, abychom nemuseli stát venku,“ řekl žadatel, který přijel z Trpína u Poličky na Svitavsku.

Přes úmorné čekání panovala mezi přítomnými dobrá nálada. Někteří si s sebou přinesli skládací rybářské stoličky, aby si mohli odpočinout. Ve vstupní hale bývalé reálky byly připravené také dvě várnice s čajem. „Takhle brzo nevstávám, ani když jdu na ryby. Dotace nám sice nepokryje celé náklady, ale pořád se vyplatí a za to čekání to stojí,“ řekl Jaroslav z Bojanova na Chrudimsku, který přijel v 4:00.

Krajský úřad pro první den příjmu žádostí posílil počty úředníků, kteří je vyřizovali. Lidé je mohli odevzdávat na dvou místech, v bývalé reálce a v budově na náměstí Republiky, která byla přístupná od 4:00. Celkem přišlo ještě před otevřením kanceláří kolem pěti stovek žadatelů, řadili se do nekonečných front v koridorech vymezených páskami a řetízky. Toho hbitě využila zástupkyně firmy dodávající kotle a rozdávala čekajícím reklamní letáčky. Žádosti bylo také možné posílat poštou.

Zhruba pět set zájemců o kotlíkové dotace čekalo 27. ledna ráno na krajském...
Zhruba pět set zájemců o kotlíkové dotace čekalo 27. ledna ráno na krajském...

Pardubický kraj má pro první výzvu připraveno 100 milionů korun, pro druhou, která by měla následovat zřejmě v prosinci, dalších přibližně 70 milionů korun. Do konce roku 2018 by mělo být vyměněno asi 1200 zastaralých kotlů za moderní nízkoemisní.

Výše podpory na jeden projekt se bude pohybovat mezi 70 a 85 procenty podle lokality a typu pořizovaného kotle, ať už na pevná paliva, plyn nebo tepelné čerpadlo. Žadatelé musí zároveň udělat aspoň jedno další energetické opatření, například zateplit část budovy či vyměnit nebo utěsnit okna nebo dveře, případně doložit, že energetickou náročnost budovy na kategorii úsporná už snížili.

Autor: