Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouzlo industriálu: krásné nové továrny české

Ekonomika

  17:02
PRAHA - Výstava ve Fragnerově galerii prezentuje výrazné architektonické kreace na poli průmyslových staveb. Je symbolem progresivní české architektury nikoliv soukromá vila, ale soukromá továrna?

ARA - Továrna na nábytek - JOSEF MADR foto: Filip Šlapal

Ve střední Evropě někdy můžeme mít pocit, že určitým druhům staveb se tu dařilo v historických vlnách. Za Rakouska-Uherska se stavěla nádraží, za první republiky školy. Podobné vlny jsou logicky vysvětlitelné momentální potřebou státu a společnosti.

Kurátoři výstavy Současný český industriál naznačují, že podobným architektonickým fenoménem dneška jsou průmyslové stavby, jejichž vznik většinou nastartovala hospodářská konjunktura počátku nového tisíciletí.

Dřevozpracující závod Čáslav - K4

Bosch Diesel Jihlava

Bextra - Projektstudio

Autoservis MAN - Platforma architekti

ARA - Továrna na nábytek - JOSEF MADR

AFBKK_CARAA.CZ

Něco na tom bude. I ten, kdo českou architekturu pozorně sleduje, bude jen těžko dolovat z paměti větší množství nových pozoruhodných škol nebo nemocnic. Buď nevznikají, nebo jsou pro nás neviditelné.

To druhé donedávna platilo i o průmyslových objektech. Továrny a výrobní haly nejsou tak efektní jako kulturní zařízení nebo soukromé vily. Kurátoři Dan Merta a Petr Volf shromáždili čtyřicet projektů z oblasti industriální architektury, které považovali za mimořádně kvalitní.

Architekt umí ušetřit
Většina z projektů byla postavena v letech 2000-2006. Všechny vznikly v soukromém sektoru, není zde ani jediná stavba financovaná ze státního nebo z regionálního rozpočtu. Dalším společným znakem prezentovaných staveb je důraz na funkčnost a ekologii. Ten jim vtiskli nejen architekti, ale především investoři. I u průmyslových staveb se ukazuje, že určující je vůle a vize zadavatele.

Materialise - Jan Jehlík

Malá vodní elektrárna Železný Brod - ARK

Malá vodní elektrárna Železný Brod - ARK

Logistický terminál Písek - Kava

Liftcomp - Atelier 38

Tiskárna Jaroslav Karmasek - Ivan Kroupa Architekti

Hranipex - OK Plan Architects

Fotolab - ADNS

Podle autorů výstavy neplatí představa, že angažmá uznávaného a zkušeného architekta stavbu prodraží. Někteří investoři přímo používají neobvyklý vzhled svých výrobních komplexů jako součást své image a spolupráce se známým architektem je součástí jejich marketingové strategie.

Kvalitní architekt ale především umí stavbu navrhnout tak, aby byla dokonale funkční, a ve výsledku svou efektivitou prostředky šetří. Svou roli v České republice ovšem stále hraje neschopnost nebo neochota některých investorů vést s architektem dialog, ve kterém by se co nejpřesněji vyjasnily požadavky na stavbu.

PIVOVAR MMX_HABENA
PEKARSTVI A CUKRARSTVI SAZAVA_KOKES PARTNERS
OSVETLENI CERNOCH_H.R.A. HOFFMAN RAJNIS ARCHITEKTI
Olympus
NEOMED_D3A
MOTORGAS_HMARCHITEKTI
MMINTERIER_D3A
MMCITE_KAMIL MRVA ARCHITECTS

Anketa

Líbí se vám současné industriální stavby?

Ano, i soudobé továrny mohou být krásné 434
Ne, průmyslové stavby jen hyzdí krajinu či města 55
Kouzlu ocelových hal z 19. století se nevyrovná nic 148

Co tedy na výstavě konkrétně najdeme? Ze známějších projektů například hi-techový areál Jihomoravské plynárenské společnosti v Brně od ateliéru A plus nebo naopak do okolní přírody dokonale zapadající vinařství Sonberk u Popic od Josefa Pleskota.

U dalších projektů se většinou jedná o menší objekty sloužící vysoce specializované výrobě, často související s designem nebo potravinářstvím. Ale je tu například i dřevozpracující závod v Čáslavi (jinými slovy pila), logistické sklady v Písku, vodní elektrárna nebo objekt výroby kogeneračních jednotek (jak jsem zjistil na internetu, ty souvisí s plynem a vytápěním...).

Krásné haly bez autorů
Architekti se u tohoto typu staveb většinou nepouštějí do velkých experimentů. Ovšem již skladbou hmot, barevností, promyšleným užitím běžných stavebních materiálů nebo zvýrazněním čistě funkčních prvků staveb dosahují čistě výtvarných efektů. Z prezentovaných projektů jako největší specialista na průmyslové objekty vychází architekt Stanislav Fiala s pěti různými projekty.

VINO HORT_IVAN KROUPA ARCHITEKTI
VINARSTVI GOTBERG_BUKOLSKY ARCHITEKTI
UAX_KAMIL MRVA ARCHITECTS
TURBOSOL SERVIS_ADAM RUJBR ARCHITECTS
TONER RECYCLING SERVICE_DAM
TESCAN_SIS PROJEKT
SONBERK_AP ATELIER
SIPRAL_D3A
SIPRAL-VZORKOVNA_D3A
SIPRAL-LOGISTICKE CENTRUM JIRNY_DELTAPLAN
SCHMITZ_4A
PLZENSKY PRAZDROJ-EXPOZICE PRO NAVSTEVNIKY_DAM

Kurátorský průzkum výstavy Současný český industriál může mít své mezery. Ostatně není výsledkem nějaké dopředu definované teze, ale hledání přímo v terénu. Některé stavby se na výstavu dostaly víceméně náhodou. Budovu Bosch Diesel u Jihlavy Dan Merta „objevil“, když kolem projížděl po dálnici D1. Ukázalo se, že velká výrobní hala vlastně ani nemá jednoho architekta, je produktem inženýrského oddělení nadnárodní firmy. Pro její funkční a estetické kvality byla nakonec na výstavu zařazena.

Pokud bychom vzali argument Současného českého industriálu doslova, vyplývalo by z něj, že tahounem současné české společnosti je drobný průmysl v soukromých rukách. Možná ano: výstavu doprovází katalog s anketou mezi investory prezentovaných staveb a zaujetí, které uskutečnění svých projektů věnovali, se s aktivitami státu nebo regionů nedá srovnat. Výstava po Praze navštíví i další česká města.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat