Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krach britské firmy Carillion ohrožuje tisíce pracovních míst

Ekonomika

  11:24
LONDÝN/PRAHA - Britská stavební společnost Carillion zkrachovala, její kolaps ohrožuje tisíce pracovních míst a řadu vládních projektů. Britská vláda ale poskytne peníze na udržení provozu veřejných služeb, které firma zajišťuje, informoval server BBC. Carillion je druhou největší stavební společností v Británii. Podílí se i na provozu nemocnic, škol či vězení.

Sídlo britské stavební firmy Carillion. foto: Reuters

Šéf úřadu vlády David Lidington uvedl, že prioritou je teď zajistit, aby pokračoval provoz veřejných služeb. Vyzval zaměstnance, aby pokračovali v práci a slíbil, že mzdy jim vyplatí vláda.

Společnost Carillion zaměstnává zhruba 43 000 lidí, z toho 20 000 v Británii. Patří mezi největší příjemce zakázek od britské vlády. Firma v pondělní zprávě uvedla, že po neúspěchu víkendových rozhovorů s věřiteli a vládními představiteli o záchraně podniku byla nucena vstoupit do likvidace.

Společnost, která se potýká s dluhem 1,5 miliardy liber (43 miliard Kč), bojuje o přežití už od loňského července. V posledních šesti měsících se snažila reorganizovat své podnikání. Cena jejích akcií se za tu dobu snížila o 70 procent. Společnost dluží 900 milionů liber bankám, včetně RBS, Santander UK, Lloyds, HSBC a Barclays, a její penzijní fondy jsou celkově v deficitu ve výši zhruba 580 milionů liber. Tyto fondy nyní připadnou pod správu Pension Protection Fund (PPF).

Veřejné služby sice vláda hodlá financovat, ale pod hlavičkou firmy pracovaly tisíce malých firem a ty se nyní obávají platební neschopnosti. Celkově společnost Carillion pracovala pro stát na 450 projektech.

Další vývoj závisí na tom, jaké kroky podnikne konkurzní správce. S pomocí týmu odborníků ze společnosti PwC prověří hospodaření Carillionu a tento proces může trvat celé měsíce, píše BBC.

Mluvčí premiérky Theresy Mayové prohlásil, že je politováníhodné, že Carillion nebyl schopen nalézt s věřiteli východisko, „nelze však očekávat, že se daňoví poplatníci budou podílet na záchraně soukromé společnosti“.

Stínová ministryně obchodu Rebecca Long-Baileyová sdělila, že labouristé požadují vyšetření obchodních styků vlády se zkrachovalou firmou. „Tato společnost vydala v posledních šesti měsících tři varovné zprávy ohledně své ziskovosti a navzdory tomu jí vláda nadále udělovala kontrakty,“ řekla stínová ministryně obchodu.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘÍPRAVÁŘ VÝROBY AŽ 33.000 KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč

Mohlo by vás zajímat