O přístup k fotografiím na sociální síti Instagram přišel ve chvilce například youtuber Jirka Král, který se díky videím stal jednou z nejvlivnějších osob na českém internetu v letošním roce, bloggerka s pseudonymem Terez Vebrová i herec Zdeněk Piškula.
Ačkoli každý z nich přišel o účet trochu jiným způsobem, krádeže jejich účtů měly jeden společný jmenovatel: neznalost o tom, jak si dokonale profil zabezpečit a zamezit tak zlodějům obohatit se na jejich úkor ve virtuálním světě. Všichni tak nakonec sledovali, jak se na jejich účet kdosi naboural, změnil jim přezdívku a smazal všechny obrázky. Zloději většinou útočí z Ruska, Spojených států či Mexika.
Zloděje láká reklama a peníze
Motivace zlodějů? „Hlavním motivem těch lidí, kteří kradou účty, jsou samozřejmě peníze, protože účty například s třemi sty tisíci sledovateli jsou pro ně hodně lákavé. Když firma hledá prostor, kam by umístila svoji reklamu, je to často Instagram. Některé nekalé společnosti pak takové účty odkupují,“ vysvětlil princip Jakub Hřebejk ze společnosti Trueside, která zastupuje přední české youtubery.
„Spojil jsem se pak s podporou sociální sítě Instagram, přeposlal jsem jim printscreeny a další informace o krádeži. Sdělili mi ale, že pro mě bohužel nemůžou nic udělat. Teď jsou na mém (původním - pozn.red.) Instagramu videa rusky mluvících lidí se zbraněmi, kteří nabízí v soutěži iPhone,“ podělil se o zkušenosti na sociální síti herec Zdeněk Piškula.
„Vyřešil jsem to tak, že jsem si založil nový a lépe zabezpečený účet. Nyní si jej ověřuji přes e-mail,“ dodal. Přízeň 130 tisíc sledovatelů si však musí získat znovu.
Piškula si spočítal, že tím potenciálně přišel o statisíce korun. „Podle statistik může jeden sledující vydělat padesát až sto korun,“ odpověděl dále.
O tom, že jeden instagramový účet může mít velkou finanční hodnotu, ví i známý český moderátor Leoš Mareš, kterého na Instagramu sleduje více než 300 tisíc lidí. Pro časopis Forbes popsal, jak může oblíbená sociální síť fungovat: „Ta představa, že ležíte v posteli, vyfotíte se u toho a dostanete šedesát tisíc korun, to je přece neskutečně lákavé.“
Statisícové účty
Sílu sítě sloužící ke sdílení obrázku potvrzuje také marketingový specialista Hřebejk, který pomáhá tvářím na české scéně youtuberů. Hodnota jednoho účtu se podle něj může vyšplhat i na částku v řádech statitisíců korun. „Youtubeři využívají Instagram jako druhé hlavní médium. Prvním je samozřejmě YouTube. Instagram je pro ně hodně důležitý - sdílejí na něm reklamní sdělení i svoje zážitky,“ řekl.
Sám ale dodává, že krádeže se povětšinou týkají účtů, které nejsou před útoky hackerů dostatečně zajištěné. Může tak jít například o profily, ke kterým se dá přihlásit na základě slabého hesla. Uživatelé mnohdy nemají zabezpečené účty přes mail a neprovádějí dvojfázovou kontrolu.