Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KRAJHANZL: Co čeká akcie v roce 2011

USA

  9:17
PRAHA - Rok 2010 byl ve znamení postupného hospodářského oživení díky tvorbě zásob a odložení dlouhodobé spotřeby. Co se týče míry pozitivních překvapení, dosahovaly firemní výsledky v USA historicky nejlepších hodnot, což pomohlo akciovým indexům k výraznému posílení v závěru roku. Přispěly také plány Fedu na 2. kolo kvantitativního uvolňování.
Úroky (ilustrační foto)

Úroky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V letošním roce se očekává další růst firemních tržeb, které by měly se stále slušnou provozní pákou mít nadále pozitivní vliv na firemní marže, a to by mělo vést k očekávanému, asi 14% meziročnímu růstu firemních zisků v USA.

K tomu by mělo dopomoci i očekávání stagnujících či jen nepatrně rostoucích mzdových a úrokových nákladů firem v rozvinutých ekonomikách.

V letošním roce očekáváme další nárůst akciových indexů tažený rostoucími zisky firem, ale také v 1. pololetí rostoucím oceněním vyplývajícím z relativní atraktivity akciového trhu vůči dluhopisům a očekávaného zvýšení M&A (fúze a akvizice) aktivity firem, které disponují velkou zásobou hotovosti.

Výnosnost akcií je stále podhodnocena

Navíc jsou akcie podle poměru P/E (zisk na akcii) oceněny stále pod dlouhodobým průměrem. Dařit by se mělo především cyklickým sektorům s dlouhodobým růstovým příběhem jako energetika, průmysl a informační technologie.

Jedním z hlavních rizik je možné přílišné utažení čínské ekonomiky, které by se nejvýrazněji projevilo v sektorech financí, materiálů a průmyslu. Dále další zhoršení dluhové situace některých členských zemí EMU. 

Rok 2010 v obrazech

Případný částečný default člena EMU by mohl vyvolat novou vlnu odpisů finančních aktiv s negativním dopadem především na evropské banky a pojišťovny.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat