Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krátce z justice: Profesor Jelínek slaví jubileum. Přiznání bezplatné obhajoby podléhá dle ÚS jedinému kritériu

Právo

  11:00
PRAHA - Stručný přehled soudních řízení a aktualit z justice a akademického prostředí.

Profesor trestního práva Jiří Jelínek. foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Krátce z justice: Přijetí soudcovského etického kodexu se začíná komplikovat

Jiří Jelínek se dožívá životního jubilea

Vedoucí katedry trestního práva pražské právnické fakulty a dřívější dlouholetý šéf téže katedry na olomouckých právech, profesor Jiří Jelínek (na fotografii), ve středu oslaví své 65. narozeniny. Jelínek patří mezi přední trestněprávní teoretiky. Po léta vede autorský tým vydávající v nakladatelství Leges učebnice trestního práva hmotného a procesního i poznámkové vydání s judikaturou k oběma těmto zákonům. Stojí též v čele redakční rady tohoto právnického nakladatelství. Je členem Legislativní rady vlády.

Čaputová přijela diskutovat o etice

Exkluzivním hostem 16. ročníku tradičního diskusního fóra soudců a státních zástupců o etice v právu byla minulý týden v Kroměříži, sídle Justiční akademie, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Právě soudci jako jediní mají možnost nastavit justici zrcadlo bez toho, aby je kdokoliv mohl obvinit, že zasahují do její nezávislosti,“ řekla ve svém příspěvku. Na třídenní konferenci kromě ní vystoupili například ústavní soudce Ludvík David, předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy, bývalý šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, předseda pražského vrchního soudu Luboš Dörfl anebo končící prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

I nemajetní mají právo na obhajobu

Ústavní soud minulý týden zrušil rozhodnutí obecných soudů, jimiž stěžovateli z extrémně chudých poměrů nepřiznaly právo na bezplatnou obhajobu. Soudy o tomto jeho nároku rozhodovaly tři roky. Podle nich nemá na bezplatnou obhajobu nárok každý, kdo je zrovna bez peněz. Ústavní soudci ale dovodili, že jediným kritériem pro přiznání bezplatné obhajoby má být úplná či částečná neschopnost obviněného hradit její náklady.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat