Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Křetínský koupil část firmy, která ovládá francouzský Le Monde. Jeho podíl v deníku je minimální

Média

  15:43aktualizováno  19:50
PAŘÍŽ/PRAHA - Daniel Křetínský pokračuje v dobývání francouzského mediálního trhu. Jeden z­hlavních akcionářů francouzského deníku Le Monde, Matthieu Pigasse včera potvrdil, že českému miliardáři, respektive společnosti Czech Media Invest (CMI) prodal před několika dny 49 procent svého podílu v holdingu Le Nouveau Monde. Ten je přitom jedním z pěti subjektů, které vlastní vydavatelství Société Editrice du Monde (SEM), jež vydává prestižní francouzský deník Le Monde.

Křetínský je menšinovým vlastníkem firmy, která ovládá Le Monde. foto: archivLidové noviny

V SEM tak Křetínský podle informací LN získal pouze minoritní podíl v řádu jednotek, maximálně nižších desítek procent.

Zpráva byla oznámena za přítomnosti Xaviera Niela, dalšího z­hlavních akcionářů firmy, jež prestižní list i několik dalších titulů jako Télérama, Courrier International a Le Monde Diplomatique vydává, i zástupců panelu nezávislosti SEM složeného z redaktorů, zaměstnanců i čtenářů.

Právo veta

Zpráva o změně vlastnické struktury v tradičním francouzském deníku vzbudila obavy o jeho nezávislost a budoucnost. „Nic se nebude moci dělat bez souhlasu Xaviera Niela, Matthieua Pigasse a panelu nezávislosti,“ uvedl proto přímo pro Le Monde zástupce panelu nezávislosti Sébastien Carganik.

Přesné parametry této dohody musejí být ještě upřesněny a podepsány mají být během dvou týdnů. Každá ze stran bude tedy mít právo veta. Podle deníku reagoval v této věci Pigasse na požadavky redakce, která se ptala, jaké záměry má český miliardář a zda mu nebude v budoucnosti chtít Pigasse prodat i zbytek svého podílu.

O prodeji se mluví již několik dní. Francouzský bankéř už minulý týden oznámil, že s­českým miliardářem jedná o prodeji podílu ve výši 40 až 49 procent v Le Nouveau Monde. Francouzský deník Libération pak v­pondělí přišel s­informaci, že Pigasse s českým miliardářem v­létě vyjednával o­prodeji celého svého podílu. Bankéř to ale následně popřel.

Nepříliš ziskový podnik

Rozhodně nejde o příliš ziskový podnik. Le Monde se sice vymanil ze ztrát, v poměru k obratu ale vytváří příliš nízký zisk. V­uplynulém roce svým majitelům vydělal sedm milionů eur (181 milionů korun) při obratu 321 milionů eur (8,3 miliardy korun).

Miliardář Křetínský jedná o koupi podílu ve francouzském deníku Le Monde

Nejde přitom o první Křetínského nákupy v zemi galského kohouta. Francouzská média připomínají, že Křetínský už koupil společenský týdeník Marianne, do jehož čela dosadil novinářku Nataschu Polonyovou.

Nejmenovaný český zdroj prestižního deníku Le Monde o­Křetínském řekl, že chce jednou žít v Paříži a že mluví velmi dobře francouzsky.

CMI rovněž dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagard`ere Group, která vydává mimo jiné módní časopis Elle. Podíl v Lagard`ere pak finanční skupina Kepler Cheuvreux, odhadovala na částku mezi 40 a 60 miliony eur (až 1,5 miliardy korun).

Česká stopa v Le Monde

Le Monde rovněž připomíná, že partnerkou Křetínského je dcera nejbohatšího Čecha Petra Kellnera Anna. Upozornil rovněž na skutečnost, že Křetínský nemá příliš dobré vztahy s českým premiérem Andrejem Babišem – deník mluví v této souvislosti o válce „ekonomických klanů“.

Le Monde také zmiňuje Křetínského koupi obrazu od rakouského expresionisty Oskara Kokoschky, jenž nyní visí v jeho kanceláři.

Zajímavostí je, že zakladatel deníku Le Monde, Hubert Beuve-Méry byl před válkou profesorem na Francouzském institutu v­Praze a­také dopisovatelem ze střední Evropy pro list Le Temps. Teď se tedy tyto „české kořeny“ připomínají deníku Le Monde relativně nečekaným způsobem.

Ekonomický novinář Emmanuel Schwartzenberg pak na blogu Mediapart tvrdí, že za zájmem českých investorů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče o francouzský tisk je ve skutečnosti snaha etablovat se ve Francii a podílet se zde na nadcházející privatizaci. Podle Schwartzenberga se čeští miliardáři chtějí „zmocnit“ francouzské energetické společnosti Engie.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....