Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Američané se stěhují do Evropy, na ceny nemovitostí doma už nedosáhnou

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Evropské státy jsou pro Američany stále atraktivnější. Úroveň životních nákladů za Atlantikem šplhá do nebezpečných výšin a spolu s politickou tenzí nutí ke hledání příjemnějšího místa k žití. Mezi nejoblíbenější destinace patří Itálie, Portugalsko, Španělsko, Řecko a Francie.
  12:03

Podle mezinárodní realitní kanceláře Sotheby´s International Reality se zájem obyvatel USA přesídlit do řeckých teplých krajů zvýšil ve druhém čtvrtletí v porovnání s minulým rokem o čtyřicet procent. Ve Francii a Itálii je poptávka po nemovitostech nejvyšší za poslední tři roky.

A američtí zájemci o bydlení nově generují dvanáct procent příjmů této nadnárodní realitní kanceláře, přičemž o rok dříve to bylo jen pět procent.

Movití lidé a důchodci byli tradiční skupinou, která domy a byty v Evropě skupovala. Šlo o relativně levné bydlení, zvlášť v menších městech. Díky větším možnostem práce z domu se poptávka po bydlení v evropských zemích znatelně zvýšila. Přístup k nim má nyní širší spektrum lidí, a to včetně mladých, pro které jsou ceny u nich doma nedosažitelné.

Kriminalita v některých amerických městech také k touze zůstat neprospívá. Mnozí Američané by dali přednost pomalému a klidnému životu v malém městě na evropském jihu. Nyní jim to umožňuje i euro, které kleslo na paritu s dolarem.

Agentura Bloomberg zmiňuje příklad Stephanie Synclairové, čtyřicátnice z Atlanty. Koupit dům v Itálii byl její dlouhodobý sen, který se ji podařilo splnit letos v dubnu.

V americké metropolitní oblasti platila pronájem tři tisíce dolarů (přes sedmdesát tisíc korun) měsíčně za dům se čtyřmi ložnicemi, kde bydlela spolu se synem. Chtěla si pořídit něco vlastního, ale krok s rostoucími cenami držet nedokázala a nepomohlo jí ani naspořených 300 tisíc dolarů.

V tu dobu obrátila svou pozornost k Itálii – zemi, kterou vždy milovala. Koupila dům s plochou dvě stě osmdesát osm metrů čtverečních v městečku Mussomeli na Sicílii. Hned vedle něj si navíc pořídila i bezmála osmdesátimetrový obchod – to vše v součtu za 60 tisíc eur.

Bella Vita

„Nikdy bych stěhování nezvažovala, kdyby trh ve Státech úplně nezešílel,“ svěřila se Bloombergu podnikatelka. Nyní plánuje home office a maluje si představy o italském „Bella Vita“ plného dobrého jídla a kvalitního vína. Chce se navíc přihlásit do místního knižního klubu a v místě někdejšího obchůdku vytvořit literární klub a prostor zasvěcený umění po vzoru pařížské umělecké scény dvacátých let.

Běžný dům v Atlantě se v červnu dal pořídit za 404 575 dolarů (skoro deset milionů korun). Cena meziročně vzrostla o devatenáct procent, zatímco v sicilském Palermu vyjde bydlení o rozloze sedmdesát až osmdesát metrů čtverečních v průměru na 86 560 eur (přes dva miliony a sto tisíc korun), uvádějí experti z realitních platforem Zillow a Idealista.

Michael Witkowski, viceprezident analytické společnosti ECA International, poukazuje na to, že je čím dál těžší žít v amerických metropolích než v těch evropských. „Drahota bydlení, silný dolar i politická situace jsou faktory, které lákají Američany do Evropy,“ tvrdí Witkowski.

Sbalit kufry a odstěhovat však určitě není procházka růžovým sadem. Vyřízení víza trvá dlouho, daně jsou v podobných případech komplikované a mohou původní sen pěkně prodražit.

Itálie ve snaze přitáhnout co nejvíce lidí v roce 2019 spustila program, který umožňuje zájemcům o vízum koupit dům za jedno euro. Na oplátku musí poplatit veškeré renovace a podpořit tak italskou ekonomiku. Země na jihu Evropy chce koncem tohoto roku také nabídnout zvláštní víza pro cizince pracující z domova.

Další oblíbenou destinací je Portugalsko, kde se zájem o víza v roce 2021 navýšil o 45 procent ve srovnání s rokem předchozím. Letos čísla stále vzrůstají, uvádí realitní společnost Viva.

Vízum za investice

Aby Portugalsko se Španělskem zvýšily svoji atraktivitu, nabízí „zlatá víza,“ která lidem otevírají vstupní brány výměnou za počáteční investice ve stovkách tisíc eur.

Jamie Dixonová se do Portugalska přestěhovala z Los Angeles s manželem a jejich sedmiletou dcerou. Umožnil jim to přesun na home office a povolení k trvalému pobytu, pro které si ovšem museli zajistit bydlení, bankovní účet a zdravotní pojištění.

Rodina z Kalifornie žila původně v mobilním domě s dvěma ložnicemi. Nyní si mohou dovolit nájem ve výši dva tisíce eur (49 tisíc korun) měsíčně za třípokojový byt v pobřežním městě Cascais, třicet kilometrů západně od Lisabonu.

Jamie s rodinou nyní žije v multikulturním společenství lidí a své rozhodnutí si nemůže vynachválit. „Násilná kriminalita v USA rapidně roste, chtěla jsem dceři zajistit normální dětství,“ cituje ji agentura Bloomberg.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!