Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krize poškozuje i kavárny

Ekonomika

  10:53
PRAHA - Světová hospodářská krize dopadá i na milovníky kávy. Kvůli jejich menšímu zájmu o černý mok se zpomaluje růst tržeb kavárenských řetězců. To vede k opatrnějšímu postoji k jejich expanzi, která se zaměří zejména na hlavní město.
kavárna.

kavárna. foto: Lidové noviny

„Krize se projevuje i v našem oboru. Výsledky jsou horší, než jsme očekávali,“ řekl LN Vladimír Staněk, předseda představenstva a generální ředitel kavárenského řetězce Emporio Café. Dodal ale, že nejde o katastrofický stav.

Staněk nazval výsledky sítě Emporio „zápornou nulou“, bližší podrobnosti však nechtěl uvést. Podle něj za poklesem stojí nižší návštěvnost obchodních center, ve kterých je umístěna většina poboček Emporia. „Pokles návštěvnosti našich kaváren je necelých pět procent,“ řekl Staněk. I z toho důvodu firma pro tuto chvíli pozastavila expanzi.

Kavárenské řetězce v Česku

Coffee Heaven – v Česku působí od roku 2004, loni na podzim měl v ČR otevřeno celkem 19 poboček, ale 5 jich uzavřel. V Praze má nyní 12 provozoven, v Brně 2. Jeho tržby v Česku a Lotyšsku loni meziročně rostly o 12 procent oproti 16 procentnímu růstu v roce 2007.

Starbucks – v ČR je od r. 2008, dnes má 8 poboček v Praze.

Emporio Café – působí v ČR od roku 1993, nyní má v republice 12 poboček: osm v Praze, jednu v Brně, jednu v Olomouci, dvě v Hatích.

Costa Coffee – v Česku působí od loňského listopadu, dnes zde má 6 poboček: v Praze dvě, po jedné v Teplicích a Pardubicích, v Liberci pak má dvě pobočky.

McCafé (spadající pod McDonald’s) – letos otevře dva kavárenské koutky v Praze.

Gloria Jean’s Coffees má do ČR vstoupit v dohledné době.

Potíže na místním trhu zaznamenala i britská společnost Coffee Heaven, která již loni na podzim oznámila uzavření několika poboček. „Zavíráme pobočky, u kterých během následujících dvou let nevidíme možnost dosáhnout požadovaných výsledků,“ řekl LN Nikolaos Balamotis, ředitel české pobočky Coffee Heaven.

Ten včera oznámil, že skupině vzrostly tržby o 53 procent na 25,2 milionu korun. Firma ale přiznala potíže v Česku. Vroce 2007 zde Coffee Heaven utržil 3,3 milionu liber (101 milionů korun) a skončil ve ztrátě 300 000 liber (devět milionů korun).

Praha? Světlá výjimka
Přesto firma expanzi v Čechách nevzdává. Letos v říjnu chce otevřít novou pobočku v Brně a uvažuje o několika příležitostech k otevření nových kaváren v Praze. „Myslíme, že Praha má potenciál uživit 20 našich kaváren. Několik z nich otevřeme již letos,“ řekl Balamotis. Nyní má firma v Praze 12 poboček a v Brně 2.

Na Prahu se chtějí soustředit i další firmy. „Regionální expanzi prozatím neplánujeme, jelikož potenciál pražského trhu je stále velký. Kultura pití kávy se zde rozšiřuje a zkvalitňuje,“ prohlásil pro LN Erik Zlámal, oblastní manažer pro Českou republiku mezinárodní sítě kaváren Starbucks.

Ta v Praze otevřela první pobočku loni v lednu a dnes již je na osmi místech Prahy. Také v letošním roce firma plánuje otevřít další pražskou pobočku, neuvedla však zatím kdy a kde. „Neustále zaznamenáváme nárůst stálých zákazníků a okruh klientely se rozšiřuje,“ prohlásil Zlámal.

Nárůst stálých zákazníků hlásí i mezinárodní řetězec Costa Coffee, který na tuzemský trh vstoupil loni v listopadu. „Potvrdilo se, že český zákazník vyžaduje stále ve větší míře kvalitní výrobky a služby a že dokáže ocenit kvalitní kávu a prostředí, ve kterém si ji může vychutnat,“ řekl Stanislav Beránek ze společnosti HDS Retail Czech Republic, která v Česku provozuje kavárny Costa Coffee. I tento řetězec chce letos otevřít alespoň ještě jednu pobočku v Praze, a to i přesto, že pociťuje ekonomické zpomalení.

„V oblasti ekonomických očekávání musím říci, že dopady globální finanční krize se bohužel nevyhnuly nikomu, a ovlivnily tak i výsledky kaváren v první části letošního roku. To však nemá dopad na plnění plánu rozvoje řetězce Costa Coffee a přípravu dalších kaváren,“ dodal Stanislav Beránek. Již v červenci se chystá McDonald’s otevřít v Praze první kavárenský koutek McCafé.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat