Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Krnáčová maluje budoucnost Lítačce: kupon na mobilu nebo platební kartě

Snímek z roku 2016 a tehdejší pražská primátorka Adriana Krnáčová s finální verzí karty Lítačka. foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA - Praha vytvoří do konce roku aplikaci Lítačka pro mobilní telefony. Cestující by tak nemuseli mít pro jízdu v hromadné dopravě žádnou plastovou kartu, řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) po jednání rady města.
  16:30

Nahrát časový kupon by mělo být možné také na platební karty.

„Naší ambicí je se odklonit od masového vydávání plastových karet,“ uvedla Krnáčová. Náklady na další rozvoj webu Lítačky, přes který bude od srpna možné plastovou kartičku objednat, a vytvoření aplikace primátorka nebyla schopná předem vyčíslit, oboje vyvíjí přímo městská firma Operátor ICT.

Spolu s možností zažádat o Lítačku přes internet začne od začátku srpna platit nový ceník. Padesát korun zaplatí člověk, který žádá o svou první kartu nebo o výměnu karty, kterou třeba ztratil nebo mu ji někdo odcizil. Zdarma mu při žádosti on-line bude karta vyměněna, pokud mu končí její platnost.

Do konce července lze bezplatně vyměnit karty končící Opencard za Lítačku i u přepážky, od srpna to tam žadatele vyjde při vyhotovení do dvou týdnů na 50 korun. Pokud mají lidé na staré kartě ještě platný kupon, bude přehrán na nově vydanou kartu.

Neuvěřitelné. Mám ji. Lítačku.
Zákaznické centrum pražského magistrátu. Všichni chtějí Lítačku.

Lítačka od března v pilotním provozu nahradila Opencard. Karty Praze dodala firma XT-Card. Jejím správcem je městská firma Operátor ICT, která od města dostává měsíční paušál přibližně čtyři miliony korun a 100 korun za každou vydanou kartu.

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun. Město má s jejím majitelem, firmou eMoneyServices, nevyřešené smlouvy na práva k Opencard. EMS po magistrátu žádá téměř 700 milionů korun, o další desítky milionů se již soudí soudí.

ŽALOBA KVŮLI LÍTAČCE

  • Vlastník práv k bývalé kartě Pražana Opencard podal žalobu na firmu XT-Card, která pro Prahu vytvořila novou průkazku na MHD Lítačka.
  • Domáhá se zákazu užívání softwaru.
  • EMS se soudí také s Prahou kvůli Lítačce a kvůli nárokům za služby spojené s Opencard v řádech stamilionů korun.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat