Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kuba: Mrzí mě, že jsem nestihl utnout dotace na obnovitelné zdroje

Ekonomika

  13:27
PRAHA - Bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu (ODS) nejvíc mrzí, že ve funkci nestačí dokončit legislativní změny týkající se obnovitelných zdrojů. Resort se pod jeho vedením také nakonec nedohodl s ministerstvem zahraničí na spolupráci při obchodním zastupování Česka v zahraničí.

Místopředseda ODS a exministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. foto: ČTK

Kuba se nyní začne víc věnovat stranické práci v ODS a do budoucna má podnikatelské plány. Nový ministr průmyslu bude podle něj muset především řešit právě problém s obnovitelnými zdroji.

Resort průmyslu za Kubova působení připravil novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která má zastavit veškerou podporu pro nové obnovitelné zdroje od roku 2014. V úřednické vládě, kterou dnes jmenuje prezident Miloš Zeman, bude ministrem průmyslu a obchodu bývalý generální ředitel Třineckých železáren Jiří Cienciala.

Co se povedlo

Za svůj úspěch odcházející ministr považuje mimo jiné novou státní energetickou koncepci, novelu daňového zákona, která umožní daňové odpisy na technické vzdělávání studentů ve firmách, a také legislativní návrhy omezující agresivní praktiky na předváděcích akcích.

"Podařilo se nám také připravit dobrou exportní strategii, zaměřili jsme se na 12 prioritních zemí. Ukázalo se, že jsme je vytipovali dobře. Export do těch teritorií výrazně roste," řekl Kuba.

Důležité teď bude podle Kuby přehodnotit podporu jednotlivých obnovitelných zdrojů, která byla nastavena zbytečně vysoko. Legislativní návrh už ministerstvo průmyslu předložit nestihlo.

"My jsme pracovali na tom, aby v dalších obdobích došlo nejen k zastavení nových (fotovoltaických) projektů, ale i k redukci té podpory. Aby nedocházelo k přeplácení. Aby se nestávalo, že některé projekty jsou zaplaceny za osm let, ale dotace pobírají 15 let," uvedl Kuba.

Ministerstvo průmyslu se pod Kubovým vedením nakonec nepovedlo uzavřít dohodu s ministerstvem zahraničí ohledně spolupráce při obchodním zastupování Česka v zahraničí. Spor ohledně ekonomické diplomacie se táhne roky.

"To je jediná věc, kterou se nám nepodařilo dotáhnout do konce. Spojili jsme CzechTrade a CzechInvest, tím jsme ušetřili peníze, abychom mohli otevírat nová zastoupení ve světě.

Nechtěli jsme tam posílat úředníky z ministerstev, ale mít tam lidi z byznysu," uvedl Kuba. Podle něj by bylo jednodušší, kdyby podporu exportu bylo možné realizovat přímo na ambasádách s podporou resortu zahraničí.

Rozhodne nová vláda o Temelínu

Jaderná elektrárna Temelín.

Jaderná elektrárna Temelín.

Vláda bez důvěry Sněmovny by podle Kuby o zakázce na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín neměla rozhodovat . "Je zde časový prostor vést diskusi s uchazeči, aby ta nabídka byla co nejlepší. Jsem přesvědčen o tom, že ta jednání nebudou dokončena do konce roku. Naopak, že se budou pohybovat v první polovině příštího roku," dodal Kuba. ČTĚTE VÍCE

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat