Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mercedes Adolfa Hitlera je na prodej. Zafinancuje vzpomínku na holokaust

Ekonomika

  6:00
Scottsdale/Praha - Do aukce jde vůz Adolfa Hitlera. Mercedes-Benz 770K Grosser Offener Tourenwagens z roku 1939 se bude dražit 17. ledna v americkém městě Scottsdale ve státě Arizona. Aukční společnost Worldwide Auctioneers se rozhodla věnovat 10 procent z prodejní ceny na vzdělávací programy k připomínce holokaustu ve snaze předejít pochopitelné kontroverzi, která takovou aukci provází. Za kolik se může automobil nakonec vydražit, si ale zatím netroufá odhadovat.

Mercedes-Benz 770K Grosser Offener Tourenwagens foto: Worldwide Auctioneers

Řidičem tohoto konkrétního vozu byl podle aukční síně důstojník SS Erich Kempka, který byl od roku 1930 členem NSDAP a už o čtyři roky později pracoval jako hlavní Hitlerův šofér. Automobil byl využíván během slavnostních přehlídek a jezdili v něm také vysoce postavení hosté a cizí prominenti. Na veřejnosti se objevoval v letech 1939 až 1941.

Mercedes-Benz 770K Grosser Offener Tourenwagens
Mercedes-Benz 770K Grosser Offener Tourenwagens

Cestoval v něm ale samozřejmě i samotný nacistický vůdce, a proto byl tento model vybaven dodatečnými ochrannými prvky. Po stranách i zespodu například chránil pasažéry pancíř a čelní sklo je neprůstřelné. Za pozornost ale stojí rovněž řadový osmiválec o výkonu 230 koňských sil, který tento stroj poháněl.

Jedním z vysoko postavených pohlavárů, kteří se kromě samotného Hitlera tímto mercedesem svezli, byl i italský diktátor Benito Mussolini. Ten do něj usedl 18. června 1940 v Mnichově během státní návštěvy. O necelý měsíc později pak v tomto voze Hitler během vítězné přehlídky v Berlíně oslavoval porážku Francie.

Stejný vůz měl i japonský císař a papež

Limuzína je velmi cenná i proto, že je k ní podrobná dokumentace a známá je její historie. I kdyby však nešlo o Hitlerův vůz, byl by to vzácný exemplář, jde totiž o drahý raritní model, který si zpravidla mohli dovolit jen nejvyšší státní představitelé. Kromě Hitlera a dalších nacistických pohlavárů Mercedes-Benz 770K Grosser Offener Tourenwagens vlastnil například japonský císař Hirohito, norský král, portugalský diktátor António de Oliveira Salazar, španělský diktátor Francisco Franco nebo papež Pius XI.

Podle aukční síně byl Hitlerův vůz zabaven spojeneckými vojáky a odvezen z Německa v roce 1945. Podle Roda Egana z Worldwide Auctioneers jde o jedno nejvýznamnějších a historicky nejdůležitějších aut, jaká byla kdy vyrobena. Aukční síň doufá, že skončí v muzeu nebo nějaké veřejně přístupné sbírce, kde by byl trvale vystaven. Téměř stejný vůz se na této dražbě prodal už v roce 1973 za 153 tisíc dolarů.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat