Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kupujete nový byt? Berte jen se slevou

Ekonomika

  11:06
PRAHA - Chcete-li koupit byt, nebojte se smlouvat. Máte totiž velkou šanci, že pořídíte za nižší než nabízenou cenu. Největší propady cen bydlení hlásí Liberec, Praha 9 a Karlovy Vary.
Nové byty - ilustrační foto.

Nové byty - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Na trhu jsou tisíce bytů, jež se prodejci marně snaží prodat. Zájemců o nové bydlení přibývá po krizi velmi málo. S trhem navíc zamíchaly výprodeje bytů z nesplácených hypoték.

KOMENTÁŘ K CENÁM BYTŮ:

A tak často musí prodejci s cenou dolů, aby byt vůbec prodali. "Se slevou se dnes prodají zhruba čtyři z pěti bytů," říká obchodní ředitel realitního portálu Dumrealit. cz Martin Sitár. Příklad z praxe: za byt 2+1 v Berouně chtěl majitel 1,4 milionu Kč, po třech měsících musel slevit na milion.

Podle realitních expertů se mnozí majitelé bytů odmítají smířit se situací na trhu a nabízejí byty o 10 až 12 procent dráž, než je jejich reálná tržní hodnota. "Prodávající chtějí nadále co nejvíc, ale pak zjistí, že neprodají," řekl LN výkonný ředitel realitní kanceláře Sting Michal Pitucha.

Například v Praze nebo v Brně činil loni průměrný rozdíl mezi nabídkovou cenou a cenou, za niž se byt nakonec prodal, šest procent. Letos to bylo už deset procent. V Českých Budějovicích se rozdíl zvýšil z pěti na 12 procent.

Počty bytů prodaných za nižší cenu

Ostrava  94 procent
 Praha  89 procent
 Brno  83 procent
 Hradec Králové 82 procent
 Karlovy Vary 82 procent
 Ústí nad Labem 74 procent
 Zlín 72 procent

(údaje jsou za 1. pololetí 2011)

Největší propad nabídkových cen z krajských měst a pražských částí zaznamenal od ledna loňského roku Liberec, a to o více než 22 procent. Následuje Praha 9 s poklesem o 16,2 procenta a Karlovy Vary s propadem o 14,5 procenta.

Další vývoj naznačuje, že byty nezačnou zdražovat ani v budoucnu, a to ani nové, ani ty starší. Realitky oslovené LN se shodují na celkové stagnaci nebo mírném poklesu cen.

Záleží ovšem na lokalitě a také na velikosti bytu. Stále platí, že největší zájem je o menší byty, u nichž se cena v průměru zvyšuje, zájem naopak není o velké byty 3+1, které vytrvale zlevňují.

Růst cen bytů se nedá očekávat ani v budoucnu. Obchodní ředitel serveru Realitymix.cz Petr Čech to přičítá faktu, že stále převažuje nabídka nad poptávkou, a navíc se ve druhé polovině roku očekává zahájení výprodeje bytů z nesplácených hypoték. "Ze zhruba 11 tisíc problémových hypoték tvoří byty asi polovinu. Pokud je banky začnou nuceně prodávat, znamená to další tlak na pokles cen," tvrdí Čech.

ČTĚTE TAKÉ:

Současný nárůst počtu nových hypoték má na svědomí snížení úrokových sazeb, ale podle ČNB není podložen zvýšenou bonitou klientů.

Ceny bytů sleduje také HB index Hypoteční banky. Podle něj se reálné tržní ceny bytů v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání se závěrem roku 2010 snížily o 0,8 procenta. To, že mají majitelé bytů nadsazené požadavky, není však v řadě případů jen jejich vina. "Makléři často klientovi ve snaze ho získat a uzavřít s ním smlouvu odkývou jakoukoli požadovanou cenu." říká Michal Pich, jednatel společnosti EuroNet Media, která provozuje síť realitních portálů.

Klesat, nebo přinejmenším stagnovat by měly dokonce i nové byty v developerských projektech - ačkoli developeři tvrdí zpravidla opak. "Zde vidíme ceny o 15 až 20 procent nad jejich reálnou hodnotou, a hlavně ochotou kupujících za tuto cenu kupovat. Byty jsou předražené, lokality bez infrastruktury - lidé tam nechtějí," potvrzuje obchodní ředitel společnosti Next Reality Group Robert Hanzl.

S developerem, který nabízí nové bydlení, se ale smlouvá obtížně. Pokud má developer nějaké finanční prostředky půjčené od banky, poskytnout zákazníkovi vysokou slevu pro něj může znamenat i krach. Hodně developerů také nakoupilo pozemky a stavební materiály ještě před krizí za draho, proto by pro ně snížení ceny znamenalo značný prodělek.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Mohlo by vás zajímat