Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Kuřáky čeká další zásah do rozpočtu, od února zdraží některé značky až o tři koruny

Cigarety - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Od února zdraží cigarety o dvě až tři koruny za krabičku tabákové koncerny British American Tobacco (BAT) a Japan Tobacco International (JTI). Následují tak Philip Morris, který zdražil v lednu.

Pouze trojka trhu, společnost Imperial Tobacco, nesáhla k plošnému zvýšení cen, ale zdraží jen tři značky z nejnižší cenové hladiny. Uvedl to dnes server Euro.cz. Důvodem růstu cen jsou dražší vstupy tabákových firem.

Zdražené cigarety se do prodejen dostanou po doprodání zásob. To odborníci odhadují zhruba na dva měsíce, napsal server.

Čtěte také

Mezi hlavní značky BAT patří Dunhill, Pall Mall, Lucky Strike a Kent. JTI kromě globálních značek Camel, Winston, Salem a Mild Seven produkuje dalších 70 značek lokálních, které prodává ve 170 zemích. Nejsilnějšími značkami Imperial Tobacco jsou Moon či West.

Za zvýšení nemůže spotřební daň, ale dražší vstupy
Zvýšení ceny zcela výjimečně nezpůsobila změna spotřební daně, nýbrž dražší vstupy, píše server. Udržet současné ceny zejména u nejlevnějšího segmentu bylo prý dlouhodobě ekonomicky neúnosné.

Tabákové firmy se také chtějí vyhnout skokovému zdražení po dalším navýšení spotřební daně, jak jej loni schválila Rada Evropské unie. Evropská směrnice vyžaduje nejpozději od roku 2014 minimální spotřební daň 90 eur za tisíc cigaret. V ČR se nyní odvádí kolem 80 eur.

Ministerstvo plánuje další zvýšení spotřební daně
Cigarety (ilustrační foto)
Ministerstvo financí v důsledku tohoto rozhodnutí navrhlo zvýšit sazby spotřební daně u tabákových výrobků ve dvou krocích. První z nich by měl od 1. ledna příštího roku zvýšit daň u krabičky cigaret o 2,30 koruny. Druhý krok je plánován k 1. lednu 2014, ale zatím není určeno v jaké výši.

Podle serveru není ani jasné, zda k němu vůbec dojde. Vzhledem k posilující koruně by Česko mohlo pokyn splnit i bez druhého kroku. Pokud by kurz české měny do konce letošního roku posílil na 22,33 koruny za euro, nemuselo by Česko spotřební daň zvyšovat vůbec.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...