Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kuřáky čeká další zásah do rozpočtu, od února zdraží některé značky až o tři koruny

Ekonomika

  11:54
PRAHA - Od února zdraží cigarety o dvě až tři koruny za krabičku tabákové koncerny British American Tobacco (BAT) a Japan Tobacco International (JTI). Následují tak Philip Morris, který zdražil v lednu.
Cigarety - ilustrační foto.

Cigarety - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pouze trojka trhu, společnost Imperial Tobacco, nesáhla k plošnému zvýšení cen, ale zdraží jen tři značky z nejnižší cenové hladiny. Uvedl to dnes server Euro.cz. Důvodem růstu cen jsou dražší vstupy tabákových firem.

Zdražené cigarety se do prodejen dostanou po doprodání zásob. To odborníci odhadují zhruba na dva měsíce, napsal server.

Čtěte také

Mezi hlavní značky BAT patří Dunhill, Pall Mall, Lucky Strike a Kent. JTI kromě globálních značek Camel, Winston, Salem a Mild Seven produkuje dalších 70 značek lokálních, které prodává ve 170 zemích. Nejsilnějšími značkami Imperial Tobacco jsou Moon či West.

Za zvýšení nemůže spotřební daň, ale dražší vstupy
Zvýšení ceny zcela výjimečně nezpůsobila změna spotřební daně, nýbrž dražší vstupy, píše server. Udržet současné ceny zejména u nejlevnějšího segmentu bylo prý dlouhodobě ekonomicky neúnosné.

Tabákové firmy se také chtějí vyhnout skokovému zdražení po dalším navýšení spotřební daně, jak jej loni schválila Rada Evropské unie. Evropská směrnice vyžaduje nejpozději od roku 2014 minimální spotřební daň 90 eur za tisíc cigaret. V ČR se nyní odvádí kolem 80 eur.

Ministerstvo plánuje další zvýšení spotřební daně
Cigarety (ilustrační foto)
Ministerstvo financí v důsledku tohoto rozhodnutí navrhlo zvýšit sazby spotřební daně u tabákových výrobků ve dvou krocích. První z nich by měl od 1. ledna příštího roku zvýšit daň u krabičky cigaret o 2,30 koruny. Druhý krok je plánován k 1. lednu 2014, ale zatím není určeno v jaké výši.

Podle serveru není ani jasné, zda k němu vůbec dojde. Vzhledem k posilující koruně by Česko mohlo pokyn splnit i bez druhého kroku. Pokud by kurz české měny do konce letošního roku posílil na 22,33 koruny za euro, nemuselo by Česko spotřební daň zvyšovat vůbec.

Autoři: ,

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat