Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli koruně jí banka naúčtovala další poplatek. Zdravotnice chce vše zpět

PRAHA - První malé vítězství má zdravotní sestra Růžena Macháčková za sebou. Získá zpět 150 korun, které jí banka vyměřila kvůli nesplacené koruně z úvěru. Její další spor je však teprve na začátku. I ona se totiž přidala k výzvě za navrácení poplatků, které si finanční domy účtují za vedení úvěrových účtů.
Ve spolupráci se sdružením Poplatkyzpět.cz usilují o navrácení poplatků stovky klientů bank (Ilustrační foto).

Ve spolupráci se sdružením Poplatkyzpět.cz usilují o navrácení poplatků stovky klientů bank (Ilustrační foto). foto: Poplatkyzpět.cz

Při pohledu na výpis z účtu se paní Macháčková loni v prosinci nestačila divit. Přestože v říjnu splatila poslední část úvěru, opět jí banka strhla poplatek 150 korun, který měsíčně platila za vedení úvěrového účtu.

"Když jsem se po tom začala pídit, řekli mi, že je to v pořádku. Na účtu mi totiž zbýval nedoplatek 1,02 koruny, který mi museli ještě zaúčtovat, a za to musím zaplatit 150 korun. A to mě neskutečně vydráždilo," popsala serveru Lidovky.cz paní Macháčková.  

ČTĚTE TAKÉ:

Nešlo sice o horentní sumu, vadil jí však samotný princip. "Stačilo, aby mě na tu korunu upozornili, a já bych ji samozřejmě doplatila," uvedla. Absurdní poplatek za zbylou korunu ale nakonec získá zpět.

Poté, co se o její případ začala zajímat média, ozvala se jí sama banka. "Dnes (ve středu – pozn. red.) mi volali, že mi bankovní poplatek vrací. Chybu prý udělal někdo, kdo 'před sto lety' psal nějaký dodatek," vysvětluje paní Macháčková.

Své poplatky chce zpět

Nemilá zkušenost s Českou spořitelnou ji ale přiměla k tomu, aby se pokusila získat zpět veškeré poplatky, které bance za vedení úvěrového účtu zaplatila. "Toto mě přesvědčilo o tom, že se k té akci přidám," uvedla.

Řeč je o společném postupu při vymáhání poplatků na českých bankách. Výzvu, kterou odstartoval první Čech, jenž své peníze dostal zpět už pod hlavičkou projektu Poplatkyzpět.cz vyslyšelo víc jak 50 tisíc nespokojených klientů. 

ČTĚTE VÍCE:

Skrze právní zastoupení teď po bankách hromadně požadují jak navrácení sporného poplatku, tak jeho úplné zrušení. Oporu mají v předloňském rozsudku německého Spolkového soudního dvoru, který rozhodl, že vybírat poplatek za úvěrový účet je vůči spotřebiteli nepřiměřená smluvní podmínka. Výpis z účtu totiž klientovi žádnou novou informaci nepřináší.

Banky sice svorně tvrdí, že poplatky nejsou v rozporu s platnými zákony a klienti jsou s nimi vždy dopředu seznámeni, řada z finančních domů ale od této praktiky ustupuje

Například Komerční banka, Raiffeisenbank nebo UniCredit Bank, nabízejí již hypoteční úvěry bez poplatku. Zrušené poplatky se však často promítnou do vyšší úrokové sazby.

Komerční prostor 90m2 v centru města, Masarykovo nám., Brandýs n. L..
Komerční prostor 90m2 v centru města, Masarykovo nám., Brandýs n. L..

Masarykovo náměstí, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
15 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat