Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli krizi v Egyptě můžou zkrachovat některé cestovky

Ekonomika

  16:23
KÁHIRA/PRAHA - Pokud by současná nepřehledná situace v Egyptě pokračovala až do letní sezony, mohlo by to vést ke krachu některých cestovních kanceláří v Česku. Nepokoje by mohly mít hluboký dopad i na leteckou přepravu v regionu, zvlášť v případě, že se politická nestabilita rozšíří z Egypta a Tuniska do dalších zemí Blízkého východu.

Turisté spící na káhirském letišti foto: ČTK

Podle dnešního vyjádření místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže by nejohroženějšími byly společnosti úzce zaměřené na arabské destinace, kde sílí politické nepokoje. Výpadek letní sezony v Egyptě by navíc mohl zdražit zájezdy do jiných zemí.

Čtěte více:

V případě celosezonního zrušení dovolených v Egyptě by se však existenční potíže podle Papeže neobjevily nijak masově. V Česku je většina cestovních kanceláří zaměřena na širokou nabídku destinací a při zrušení jedné z nich nehrozí pád kanceláře jako takové. Jiná situace je například v Polsku, kde existuje množství cestovek, které se specializují pouze na prodej leteckých zájezdů do Egypta.

Celoroční uzavření Egypta jako jedné z nejoblíbenějších turistických destinací by zřejmě ovlivnilo prodej zájezdů do ostatních zemí. "Výpadek těchto klientů by bylo velmi obtížné umístit do jiných destinací," soudí Daniel Plovajko z cestovní kanceláře Fischer. Podle něj by rozhodně nebylo snadné nabídnout milionům zákazníků jiná turistická místa, protože by zkrátka nestačila kapacita hotelů ani letových časů.

Rozmach leteckého provozu ohrožen
Nepokoje v Egyptě a dalších zemích by mohly mít hluboký dopad na leteckou přepravu v regionu, zvlášť v případě, že se politická nestabilita rozšíří z Egypta a Tuniska do dalších zemí Blízkého
východu. Ten je v současnosti nejrychleji rostoucím regionem pro leteckou přepravu. Uvedlo to dnes Centrum pro letectví oblasti Asie a Tichomoří (CAPA).

Do Egypta létá celkem 79 leteckých společností. To znamená, že krize se dotkne velké části aerolinek. Největší dopad budou mít nepokoje na domácí Egyptair, které se na osobní letecké přepravě do a z Egypta podílejí 37 procenty.

Silné napojení na egyptský trh s podílem šest procent mají rovněž Saudi Arabian Airlines. Za nimi následují britská charterová firma Thomson Airways, ruská firma Transaero a nízkonákladové aerolinky Air Arabia. Nepokoje mohou mít dopad i na další přední letecká centra v regionu, jako je Dubaj, protože turisté mohou mít strach o svoji bezpečnost a nebudou chtít do oblasti cestovat.

Náhradníci? Kanárské ostrovy
Egypt podle oficiálních statistik Světové turistické organizace UNWTO v roce 2008 navštívilo bezmála 13 milionů turistů a Tunisko, které se potýká s podobnými potížemi, osm milionů. Převis poptávky nad nabídkou o takováto čísla by podle Plovajka velmi pravděpodobně mohl znamenat výrazný růst cen zájezdů.

Podle cestovních kanceláří si nejvíce turistů pro náhradní dovolenou vybírá Kanárské ostrovy a Spojené arabské emiráty. Jde o místa s podobnými klimatickými podmínkami, jako má Egypt, jsou však dražší. Turisté se v těchto náhradních destinacích musí spokojit s nižší úrovní služeb, a nebo si připlatit, míní Papež. Podle něj není v jiných zemích možné pořídit čtyřhvězdičkový hotel s all inclusive za 10.000 korun.

V případě letní dovolené jako největší konkurenci Egyptu představují především Tunisko, Řecko, Turecko a Kypr.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat