Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli Kyselce budeme investovat mimo Česko, hrozí šéf Mattonky

Ekonomika

  14:30
PRAHA - Firma Karlovarské minerální vody si v poslední době získala negativní pozornost kvůli chátrajícím lázním Kyselka. Teď si rozmýšlí, zda investuje čtvrt miliardy do nové výrobní linky, jak původně plánovala, nebo investici přesune do jiného závodu, případně do zahraničí.

Alessandro Pasquale, šéf Karlovarských minerálních vod foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Uvedl to generální ředitel Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale v rozhovoru pro server iDNES.cz.

Signatáři, braňte se

Pasquale v rozhovoru vyzývá signatáře petice za záchranu bývalých lázní, kterou pořádá Asociace sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví ČR, aby se proti asociaci obrátili. Jejich podpisy podle něj asociace zneužívá při svých akcích.

K TÉMATU:

Karlovarské minerální vody dostaly v únoru od památkářů z karlovarského magistrátu pokutu ve výši 1,8 milionu korun za špatnou péči za své tři vlastní památky v Kyselce.  Podle jejich ředitele je to jen další důkaz politického alibismu a zbabělosti některých orgánů.  "Chtějí ukázat - my jsme dobří a aktivní. S odvoláním ke krajskému úřadu jsme neuspěli. Proto jsme se obrátili na nezávislý soud se správní žalobou," řekl Pasquale v rozhovoru.

'Budovy obnovíme a dáme jim novou perspektivu'

Loni v létě Karlovarské minerální vody představily s firmou C. T. S. Duo projekt, který počítá se záchranou nejvýznamnějších objektů Kyselky a s novou funkcí každé z rekonstruovaných budov, od té doby se ale dál nepokročilo. "O stavební povolení na rekonstrukci domu Stallburg a pavilonu s Löschnerovým pramenem jsme požádali loni v listopadu. Teď je září a teprve nyní jsme po té dlouhé době dostali územní rozhodnutí. Odhaduji, že stavební povolení bude vydané přibližně za měsíc," vysvětlil Pasquale.  "Budovy neobnovíme jen v mezích uložených zákonem, i když by nás to stálo desetinu. Chceme je oživit a dát jim novou funkci a perspektivu," slibuje.

Spekulaci, že firma R. I. S. (bývalé C. T. S. Duo) je bílým koněm, ředitel Karlovarských minerálních vod v rozhovoru zásadně odmítá. "Je to hloupost. Když malá společnost R. I. S. nemá dostatek financí a nedaří se jí opravit vlastní památkové objekty, tak to nikoho nezajímá. Takových případů jsou stovky. Ale jakmile jsou s tím spojované Karlovarské minerální vody jako jedna z předních evropských společností, tak památková asociace je schopna udělat i salto mortale, aby přesvědčila veřejnost, že R. I. S. je naším bílým koněm."

'Převod budov v Kyselce na kraj je zbytečný'

Karlovarské minerální vody také nesouhlasí s převodem budov v Kyselce na Karlovarský kraj a následně na Asociaci sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví. "Hejtman Josef Novotný má mnohé zásluhy a angažuje se ve prospěch Kyselky. Jen jsem dobře nepochopil, co by měl Karlovarský kraj zbytečným převodem získat. Vždyť se už realizuje plán na postupnou záchranu všech objektů. Asociace nemá skutečnou vůli ani prostředky něco konkrétně opravit. Její snahou je jen být stále v centru mediální pozornosti," řekl Alessandro Pasquale serveru iDNES.cz.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat