Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli novému Temelínu se musí nalít miliardy do drátů. Ty však chybí

Ekonomika

  11:09
PRAHA - Zhruba 40 miliard korun bude muset státní přenosová soustava investovat do drátů kvůli plánované dostavbě Temelína a modernizaci Prunéřova.

Vedení vysokého napětí. foto: Shutterstock

Česká přenosová soustava (ČEPS) od příštího roku zdvojnásobí částku, kterou každý rok utratí za obnovu a rozvoj elektrického vedení. Alespoň na část těchto investic si bude muset půjčit.

"V příštích deseti letech, zejména v návaznosti na připojování zdrojů a navyšování kapacit, bude nutné investovat v průměru kolem čtyř miliard korun ročně," řekla Jana Jabůrková, mluvčí ČEPS.

ZISK ČEPS KLESÁ, INVESTICE ROSTOU

Společnost ČEPS, a. s., je
provozovatelem páteřní sítě
elektrické soustavy ČR. 
 

Rok Investice (miliardy)
 2005  1,5
 2009  2,1
 2010  2,4
 2011  4

Rok Zisk před zdaněním
(miliardy)
 2006  3,498
 2007  1,948
 2008  1,775
 2009  0,969

Zvýšené finanční nároky potvrzuje i Milan Kovařík, místopředseda představenstva a výkonný ředitel úseku Provoz a správa majetku ČEPS. "Rozsah našich investic v průběhu času narůstá," vysvětlil.

Ještě před pěti lety přitom ČEPS ročně investoval zhruba 1,5 miliardy korun. "V letošním roce to již bude 2,4 miliardy korun a příští rok dokonce čtyři miliardy korun," řekl Kovařík.

Aby ČEPS získal potřebné finance, vypsal výběrové řízení na poskytovatele úvěru až do celkové výše 2,5 miliardy korun. Proč si chce firma půjčit? "V současné době nejsme nutné investice schopni pokrývat z našich výnosů," vysvětlil Kovařík. Firmě v posledních letech klesá zisk a loni vydělala jenom necelou miliardu korun.

Hranice životnosti
Česká přenosová soustava byla vybudována zejména v sedmdesátých a částečně osmdesátých letech minulého století a teď se blíží hranici své životnosti. Až doposud však nebyla akutní potřeba výrazněji investovat do jejího rozvoje. Stačilo ji pouze udržovat.

"Zvýšené investice do rozvoje soustavy si vynutila nejen změna v mixu energetických zdrojů, zejména připojování nových a obnovitelných zdrojů, ale také nárůst spotřeby v některých lokalitách," řekl Kovařík.

Například jen nová transformovna, která přivede do Moravskoslezského kraje chybějící energii, vyjde ČEPS zhruba na 821 milionů korun.

Vysoké investice si vyžádá rozvoj sítě v jižních Čechách, kde se počítá s výstavbou nového bloku jaderné elektrárny Temelín. ČEPS nesmí zanedbat ani soustavu ve Středočeském kraji, kde má vyrůst nová paroplynová elektrárna. Ta by měla tento kraj ochránit před možnými výpadky elektřiny.

Další nároky na přenosovou síť bude klást i modernizace a obnova zdrojů energie na severozápadě Čech. Zde se jedná zejména o projekty obnovy a dostavby elektráren Prunéřov, Počerady a Ledvice.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat