Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli povodni stojí chemičky i kamenolom, Lovosice jsou bez tepla

Ekonomika

  17:07aktualizováno  17:14
PRAHA/LOVOSICE - Kvůli přívalům vody uzavřely provoz desítky podniků. Lovosické chemičky Lovochemie a Preol, jejichž areál se nachází u řeky Labe, v neděli preventivně přerušily výrobu. Odstavení bloků plánuje i tepelná elektrárna v Mělníku.

Stav Labe v Hradci Králové. foto: Martin Horký, MAFRA

Lovosické chemičky se od nedělního rána připravují na případný příchod povodňové vlny. "V blízkosti továren je postavena mobilní protipovodňová stěna, která má chránit průmyslový areál před stoletou vodou," uvedl Karel Hanzelka, mluvčí skupiny Agrofert Holding, do níž továrny patří.

Volno má podle něj zhruba 500 zaměstnanců obou továren. Zbývajících 250 lidí se podílí na realizaci potřebných opatření. Chemičky od neděle postupně odstavily všechny provozy.

Nyní zaměstnanci demontují zařízení z nejníže umístěných částí provozu, kde je největší nebezpečí zaplavení. "Byly také vyčerpány všechny nádrže s potenciálně nebezpečnými chemickými látkami, aby v případě zaplavení areálu nedošlo k ekologické havárii," řekl Hanzelka.

Současně podle něj po projednání s vedením města musely být přerušeny dodávky tepla pro město Lovosice. Na případné další přívaly vody se připravují i zaměstnanci tepelné elektrárny v Mělníku.

V případě dalšího vzestupu hladin Labe a Vltavy odstaví některé bloky. "Je možné, že pokud bude hladina stále stoupat, budou v první fázi odstaveny tři bloky elektrárny Mělník," uvedl ředitel elektrárny Miroslav Krpec.

Možné zastavení provozu projednává i krizový štáb v chemickém závodě Spolana Neratovice. Chlor a další nebezpečné látky už firma přesunula do bezpečí v neděli.

FOTOGALERIE

Čerpací stanice Sokolovské uhelné zatím zvládají odčerpávat vodu ze dna hnědouhelných lomů. Pokud by se ještě zvedla hladina Ohře, čerpací stanice by začaly regulovat vypouštění důlních vod. Podle prognózy by ale hladiny řek v okolí Sokolova už měly klesat.

Také podniky na okraji Prahy se potýkají s vylitými břehy. Stoupající hladina Berounky zaplavila v Radotíně závod společnosti Janka Engineering, která vyrábí hlavně klimatizace. Škody firma předběžně odhaduje v desítkách, možná i stovkách milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Firma byla evakuována, ve výrobních prostorách máme metr vody," uvedl výrobní ředitel Jaroslav Macek. Pojištění podle něj zřejmě nepokryje celou škodu. Zaměstnancům se podařilo část zboží před vodou vyvézt ze závodu. "Během 14 dnů jsme schopni obnovit výrobu, pokud budeme pracovat na vyčištění závodu nepřetržitě," dodal Macek.

Těžba je zastavená i v kamenolomu na Zbraslavi. "Tam už je vylitá voda a je to odpojené od proudu," uvedl dispečer firmy Kámen Zbraslav. Povodeň zastavila i betonárnu na Zbraslavi. Zaplavené jsou také sádky a distribuční středisko v Lahovicích.

Autoři: ,