Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Kvůli špatnému měření platí Češi za teplou vodu stovky korun navíc

vodovodní kohoutek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vodovodní kohoutek | foto: Lidové noviny

LIBEREC České domácnosti napojené na centrální teplo platí měsíčně o 200 až 500 korun za teplou užitkovou vodu víc, než by měly. Důvodem jsou nepřesné měřicí přístroje v bytech, které pracují s až 40procentní chybou.

Vyplývá to z výzkumu, který v posledních čtyřech letech provedla Technická univerzita v Liberci ve spolupráci se společností EESA Lomnice nad Popelkou. V rámci projektu podpořeného ministerstvem průmyslu a obchodu vyvinuly i zcela novou technologii, která je schopna zajistit přesné měření, a tím výrazně snížit náklady na teplou vodu.

Podle Teplárny Liberec jsou čísla nadhodnocená. Teplá voda představuje asi 30 procent nákladů účtovaných ze teplo, tedy v průměru 460 korun měsíčně pro průměrnou libereckou domácnost, řekl dnes ČTK její mluvčí Lukáš Jankovský.

To by při chybě měření 20 až 40 procent znamenalo, že liberecká
domácnost platí měsíčně za teplou vodu v průměru o 90 až 180 korun víc, než odpovídá reálnému odběru.

"Ke zjištění reálné spotřeby tepla v domě stačí instalace dalšího měřicího zařízení na patě domu, což u běžného panelového domu představuje investici kolem 100.000 korun. Během jediného roku se ale tyto peníze na úsporách vrátí," řekl dnes novinářům majitel společnosti Martin Kocourek.

Navíc podle něj může měření odhalit slabá místa v systému. Náklady na teplou vodu totiž zvyšuje nutnost systém neustále ohřívat kvůli studené vodě, která se do něj dostává. Důvodem jsou nekvalitní pákové baterie, případně ji tam sami odběratelé napouštějí, když na svém měřidle teplé vody uměle snižují odběr.

Ztráty jsou veliké
Ministerstvo průmyslu podpořilo projekt zhruba osmi miliony korun. Cílem je snížit energetickou náročnost celého systému. Do výzkumu se zapojily teplárny v Liberci, Aši a Strakonicích, Elektrárna Opatovice a Pražská teplárenská.

Přesto podle Kocourka zatím v Česku o nový systém měření není zájem. "Do zahraničí jsme jich přitom dodali už několik tisíc," řekl Kocourek. Důvodem je podle něj neinformovanost odběratelů i nezájem teplárenských společností, které podle Kocourka o přesné měření příliš nestojí. "Ukázalo by se, že ztráty v rozvodech jsou větší než 30 procent, které dovoluje legislativa," tvrdí.

Zastaralé rozvody
Vysoké ztráty tepla v Liberci kritizují odběratelé dlouhodobě. Důvodem jsou především zastaralé rozvody, které byly vybudovány na podstatně větší odběr tepla než, kolik ho v současné době klienti potřebují. Důvodem je zateplování domů, ale především ukončení výroby v textilních továrnách.

"Ztrát jsme si vědomi, samo měření je ale nevyřeší, na to abychom zajistili rekonstrukci systému, aby byl zcela bez ztrát nebo abychom je minimalizovali, by bylo třeba miliardových investic," řekl dnes ČTK mluvčí liberecké teplárny Lukáš Jankovský. Vysoké náklady na modernizaci systému by podle něj zaplatili odběratelé. "Proto se snažíme hledat řešení, která by dopad na ně minimalizovala," dodal.

Největší ztráty ale vznikají přímo u odběratelům, v zastaralých domovních systémech. Přesné měření je podle Kocourka jednou z podmínek nastavení systému tak, aby byl co nejméně energeticky náročný. Třeba v noci, kdy je odběr teplé vody prakticky nulový, je zbytečné vodu ohřívat.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...