Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kyjev neplatí za plyn. Ohrožuje tím dodávky do Evropy, tvrdí Gazprom

Ekonomika

  10:16
MOSKVA - Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom oznámil, že Ukrajina nezaplatila předem za dodávky plynu. Existuje tak vážné riziko pro tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu, varovala firma. Evropská komise však očekává, že dodávky plynu zůstanou na obvyklé úrovni.

Gazprom. Ilustrační foto. foto: Reuters

Gazprom má dodat Ukrajině z předplacených dodávek již jen 219 milionů metrů krychlových plynu. Tuto výši spotřebuje země za dva dny. Pokud nepřijde nová platba, Gazprom dodávky na Ukrajinu zastaví.

„Vytváří to vážná rizika pro tranzit plynu do Evropy,“ tvrdí zástupci Gazpromu. Rusko má na celkové spotřebě plynu v Evropě zhruba třetinový podíl a téměř polovina tohoto plynu teče do Evropy přes Ukrajinu.

Dodávky plynu do Evropské unie jsou v tuto chvíli na běžné úrovni a neočekává se, že spor mezi Ruskem a Ukrajinou za nezaplacené účty by je ovlivnil, řekla mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová.

V pondělí ukrajinská státní energetická firma Naftogaz obvinila Gazprom, že jí nedodává plyn, za který si předem zaplatila. Ukrajinská firma obdržela jen 47 milionů metrů krychlových, objednáno měla 114 milionů. 

Gazprom uvedl, že dodává plyn přímo do povstaleckých oblastí, kam Ukrajina minulý týden dodávky plynu přerušila.

Ruská firma loni v létě přerušila dodávky zemního plynu na Ukrajinu kvůli vysokým nedoplatkům Naftogazu. Na konci října se pak obě stany za evropského zprostředkování dohodly na zimních dodávkách. Dohoda, která je platná do konce března, Ukrajině ukládala zaplatit za dodávky plynu předem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!