Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Kyperský soud zmrazil českému podnikateli Vítkovi majetek za 13 miliard korun

Radovan Vítek foto: Port DavidMAFRA

Kyperský soud nařídil bankám zmrazit českému miliardáři Radovanu Vítkovi majetek v hodnotě 13 miliard Kč. Uvádí to německý ekonomický deník Handelsblatt, podle kterého se případ týká Vítkovy investiční a realitní společnosti Czech Property Investments (CPI) a jeho sporů s někdejšími partnery z Česka, Švýcarka a Spojených států. Skupina CPI Property Group zmrazení majetku popřela.
  8:25aktualizováno  13:56

Handelsblatt poznamenal, že Vítek, který se zajímá o reality i v Německu, je znám hrubými obchodními metodami.

„Český obchodník vytvořil realitní impérium, a to i v Německu. Bývalí obchodní partneři ho žalují a soud na Kypru jim dal nyní za pravdu,“ napsal Handelsblatt, který text zveřejnil v pondělí večer na svém webu. Zprávu o zmrazení části Vítkova majetku v úterý převzal magazín Der Spiegel.

V minulosti řešil žalobu proti CPI Property Group americký soud. V dubnu 2019 ji podal americký hedgeový fond Kingstown a další strany, včetně firem někdejších manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) Marka Čmejly a Jiřího Diviše. Spor se týkal převzetí firmy Orco Property Group. Loni v září odvolací soud žalobu zamítl.

Podle mluvčího CPIPG není nyní předběžné opatření účinné. „Žádné účty nejsou obstavené, majetek není zamrazen. Jedná se o obvyklý recyklát lží a nesmyslů, které už Čmejla s Divišem neúspěšně použili v Americe i v České republice,“ reagovala společnost na informace deníku Handelsblatt.

Vítkovi někdejší partneři podle Handelsblattu podávají proti českému investorovi žaloby v USA, Lucembursku a na Kypru od roku 2015 za to, že je při budování CPI podvedl přes fiktivní společnosti. Soud na Kypru nedávno nařídil bankám zmrazit část Vítkova majetku, uvedl deník.

Podle něj na konci dubna vypršela lhůta, do které měli Vítkovi právníci předložit argumenty. Do léta soudci rozhodnou, zda peníze zůstanou zmrazené až do konce soudního sporu, dodal Handelsblatt. Jako jednoho ze žalobců uvádí česko-švýcarského občana Jiřího Diviše.

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...