Pondělí 7. října 2024, svátek má Justýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lázně nestíhají, přijíždí stále víc dětí. Už nemusí platit stokorunové poplatky

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Vany pro uhličité koupele ve tvaru loďky na mořské hladině, strop jako nebe, poseté mikrožárovkami - hvězdami, válce s umělými rybičkami, převlékací kabinky ve tvaru lodní kajuty. Balneoprovoz v dětském oddělení Lázní Luhačovice připomíná vodní svět.

Interiér dětské léčebny připomíná vodní svět. foto: Lázně LuhačoviceLidovky.cz

Investice za patnáct milionů korun má upoutat pozornost dětských pacientů a zabavit je po dobu uhličité koupele, kdy je potřeba, aby pacient setrval delší dobu v klidu. Podobné projekty jsou skoro nutností. Po letech krize se totiž dětští pacienti ve velkém vracejí do lázní.

Společnost, ovládaná podnikatelem Martinem Burdou, zvítězila nedávno s tímto mořským světem v soutěži ESPA Innovation Awards 2016 za nejlepší evropskou inovaci v oblasti léčebného lázeňství.

„Cílem inovace bylo přivedení přírodního léčivého zdroje přímo do objektu dětské léčebny Miramonti a díky změně prostředí zajištění větší účinnosti těchto koupelí,“ popisuje význam investice výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Lázně věří ve velký návrat pacientů

Skutečnost, že lázeňské společnosti vynakládají v poslední době milionové částky na modernizaci provozů pro léčení dětí (zčásti ale i dospělých), svědčí o jediném – podnikatelé počítají s tím, že velký návrat klientů není jen dočasnou záležitostí.

Platí to pro všechny kategorie, ale nejvíc u těch „na křížek“, kterým léčbu i pobyt plně hradí pojišťovny. To se týká ze všeho nejvíc právě dětí, mezi kterými je jen minimum, kterým léčení platí rodiče.

Koupili Slavii, teď se chystají na lázně Kyselka. Zeman naznačil plány čínské CEFC

Mezi lety 2010 a 2013 se dramaticky propadl počet lázeňských klientů vlivem zpřísnění úhradové vyhlášky a regulačních poplatků. Vidět to bylo nejlépe na výdajích zdravotních pojišťoven za lázeňskou péči, které klesly z 3,2 miliardy korun v roce 2010 na méně než polovinu v roce 2013.

To přivedlo celý obor do krize, některé lázně propouštěly, případně ukončily činnost.

Už předloni se situace obrátila.„Nárůst pacientů je viditelný, ale největší je právě u těch dětí. Lázeňská péče se totiž stala pro ně opět dostupnější. Pomohlo hlavně, že už se nemusí platit regulační poplatek 100 korun za den na dítě plus dalších 100 na doprovod.

To už při pobytu na 28 dní představuje viditelnou úsporu. Snížila se také věková hranice pro děti na křížek, někde k 1,5 roku dítěte, což je výhoda pro maminky na rodičovské dovolené,“ popisuje změny šéf Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

Autor: