Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LEAGLEONE: Reorganizace jako šance pro ohrožené firmy

Právo

  7:00
PRAHA - Českou ekonomiku čekají těžké časy. Státní kasa je prázdná, energetická krize ohrožuje pozici českých exportérů, na obzoru je stagflace.

Adam Sigmund, advokát. foto: LEAGLEONE

LEAGLEONE: Krach fondu WCA

Dá se očekávat vlna firemních bankrotů.

„Některé firmy budou do insolvence vstupovat v lepší kondici, než bývalo zvykem. Nebude se jednat o firmy dlouhodobě špatně řízené, ale o ty, které postihly dopady vyšší moci na trhu (covid, válka). Někdy půjde jen o krizi likvidity řešitelnou externí pomocí. Investoři budou ochotni v inflační době investovat i s vyšším rizikem s výhledem na zajímavou rentabilitu,“ říká Adam Sigmund, advokát – partner ZIZLAVSKY.

Povinnost podat insolvenční návrh

Podání insolvenčního návrhu na firmu v úpadku je podle českého práva povinností statutára. Řešením je buď likvidační konkurs nebo sanační reorganizace. Ti, kteří chtějí pouze splnit základní povinnost, mohou nechat volný průběh konkursu znamenajícímu ukončení provozu, minimalizaci ztrát věřitelů a likvidaci aktiv. Statutáři se ale nemusí vyhnout všem potenciálním sankcím, jako např. náhradě škody za porušení řádné péče, vrácení plnění či dokonce nové žalobě na doplnění pasiv (drastická hrozba zaplacení rozdílu mezi souhrnem dluhů a hodnotou majetku firmy).

Celý článek najdete zde.

Autor:
Témata: Právo a justice