Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Leasing táhne. Češi si půjčují více než vloni, pochvalují si firmy

Ekonomika

  17:38
PRAHA - Členské společnosti České leasingové a finanční asociace poskytly klientům v prvním pololetí prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 63,68 miliardy korun, což je o 5,4 procenta více než ve stejném období loni. O tři procenta stouplo financování podnikatelských investic úvěry a leasingem, spotřebitelské úvěry a leasing stagnovaly, o 17 procent vzrostlo financování factoringem.
Obálka s penězi (ilustrační foto)

Obálka s penězi (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Obrat k růstu signalizovalo už letošní první čtvrtletí, kdy jsme vykázali velmi mírné celkové meziroční zlepšení. V prvním kvartále ale zároveň o osm procent kleslo financování podnikatelských investic, které nejlépe dokumentují stav tuzemských firem. V pololetí se to změnilo, i přes pokračující recesi vykázalo nárůst o 3,5 procenta. Jde o velmi příznivou informaci z pohledu celé ekonomiky. Zdá se, že podnikatelům se vrací chuť investovat, zřejmě i pod vlivem deklarovaného zmírnění fiskálně restriktivní politiky," uvedla předsedkyně představenstva ČLFA Jiřina Tapšíková.

ČTĚTE TAKÉ:

Z celkových 63,7 miliardy korun bylo 46,55 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 17,13 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. ČLFA sdružuje 50 firem.

I v prvních šesti měsících roku pokračoval pokles leasingových obchodů v rámci financování podnikatelských investic. Tento jev je prý způsoben především daňovým znevýhodněním finančního leasingu v Česku.

Meziroční pokles leasingových obchodů v podnikatelské sféře o šest procent kompenzoval dvouprocentní růst objemů podnikatelských úvěrů. První pololetí letošního roku potvrdilo zájem podnikatelských subjektů o operativní leasing. Jeho podíl na celkovém leasingovém trhu dosáhl 43 procent.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat