Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

legalTV.cz: Komu prospěje nový volební zákon?

Stanislav Polčák, poslanec Evropského parlamentu. foto: legaltv.cz

PRAHA - Poslanecká sněmovna schválila nový volební zákon, poté co Ústavní soud zrušil v únoru 2021 část původního volebního zákona, která znevýhodňovala malé strany. Dvoučlenné koalice musí nově získat nejméně osm procent hlasů. Vícečetné pak jedenáct procent. Novela teď míří do Senátu.
  7:00

Stížnost, které soud vyhověl, připravil advokát a poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák. Považuje rozhodnutí Ústavního soudu za svůj úspěch? A komu nový volební zákon nejvíc prospěje?

„Nejvíce prospěje ochraně naší ústavnosti. To znamená, že skutečně budeme mít, já předpokládám, budeme mít volební systém, který bude odpovídat duchu Ústavy. Ta říká, že do poslanecké sněmovny se volí proporčním systémem,“ říká Polčák.

Ještě dodává: „Někteří pochybovali, jestli je možné po dvaceti letech shodit volební systém, ale ono se opravdu ukazuje, jak byl v těch mezních situacích nedokonalý, ba dokonce bych řekl až zvrhlý.”

Celé video sledujte zde.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...