Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

legalTV.cz: Vláda se ke Smartwings nechová fér, říká Šimáně. Selektivní podpora křiví trh, shodují se právníci

Předseda představenstva společnosti Smartwings, Jiří Šimáně. foto: legaltv.cz

PRAHA - Koronavirová krize zasáhla provoz leteckých společností po celém světě. Mnoho evropských států proto poskytlo svým aerolinkám pomoc. Česká republika ovšem nikoliv. Je to z právního hlediska v pořádku? Mohou se aerolinie bránit? Internetová televize legalTV.cz natočila exkluzivní rozhovor s předsedou představenstva společnosti Smartwings, Jiřím Šimáně, a advokáty Romanem a Petrem Vybíralem.
  7:00

Výrazný pokles tržeb a omezení provozu pocítily letecké společnosti po celém světě. Evropské státy se proto rozhodly své aerolinie podpořit a poskytnout jim finanční podporu. Podle zpravodajského serveru Flightglobal získala v roce 2020 Lufthansa 9 miliard eur a Air France 7 miliard eur. Pomoc obdržely i letecké společnosti menších států, například Litva, Rakousko nebo Rumunsko. Oproti tomu české společnosti, ČSA a Smartwings, nezískaly ani finanční dotaci, ani jinou formu podpory.

Obrat Smartwings klesl o 80 %

„Ta situace není pro nás lehká, pochopitelně. Snažili jsme se spojit s českou vládou a napsali jsme několik žádostí, ale bez úspěchu. Obrat nám klesl asi o 80 %,“ komentuje situaci předseda představenstva společnosti Smartwings Jiří Šimáně. Pocit nespravedlnosti, který pociťují Smartwings, stupňuje také to, že česká vláda se rozhodla podpořit pouze určité segmenty spojené s cestovním ruchem – například cestovní kanceláře, skiareály nebo autobusové dopravce.

Celé video najdete zde.

Autor: