Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární český kluzák Blaník se možná opět dočká výroby

Ekonomika

  7:00
KUNOVICE - V Kunovicích se bude možná opět vyrábět legendární kluzák L-23 Super Blaník. Společnost Aircraft Industries prodala technickou dokumentaci ke všem typům celokovových kluzáků dříve vyráběných v LET Kunovice firmě Blanik Limited. Ta je dceřinou společností firmy S7 Engineering, která zajišťuje údržbu letounů západní výroby v Rusku a je schopna zajistit uplatnění na trhu i pro nově vyrobené kluzáky.

L-23 Super Blaník foto: Andrej-airliner, wikipedia.org

Podle Nory Strádalové z marketingového oddělení je Aircraft Industries i po změně vlastníka typového certifikátu (technické dokumentace) podle smlouvy o spolupráci s novým majitelem zabezpečovat požadavky na zajištění letové způsobilosti kluzáků. Obě firmy podle Strádalové navíc jednají o kooperační výrobě L-23 v Kunovicích.

"Definitivní rozhodnutí o umístění výroby tohoto kluzáku bude potvrzeno po celém vyhodnocení investičního projektu firmou S7 Engineering, které ukáže, zda je obnovení výroby L-23 ve společnosti Aircraft Industries pro majitele typového certifikátu výhodnou a efektivní volbou," uvedla Strádalová.

Obnovení výroby L-23 v Kunovicích by potěšilo nejen letecké školy, sportovní piloty a fanoušky letectví, ale bylo by přínosem pro region i díky vzniku několika desítek pracovních míst.

L-23 Super Blaník je dvoumístný celokovový kluzák, který je určen především pro základní pilotní výcvik. V kunovickém závodě se sériově vyráběl od roku 1989 s celkovým počtem přibližně 300 vyrobených letadel.

Jeho výroba byla ukončena v roce 2006. Aircraft Industries dosud vyrábí náhradní díly pro tento kluzák a společnost také poskytuje technickou podporu provozovaným kluzákům. Někdejší Let Kunovice a jeho nástupce Aircraft Industries Blaníků včetně modifikací vyrobil přes 6000. Byly exportovány do 40 zemí.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat