Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Lékárnám docházejí léky na horečku Paralen a Ibalgin, výrobce zvyšuje produkci

Koronavirus v Praze. foto: Michal Turek, Jaroslav Tomas,  MAFRA

Praha - Některým lékárnám v Česku docházejí Paralen a Ibalgin, léčiva proti horečce, jež je jedním z průvodních jevů nemoci COVID-19, kterou způsobuje šířící se nový koronavirus. Vyplývá to z jejich dnešního vyjádření. Zentiva, která pro svého bývalého majitele, společnost Sanofi, vyrábí oba léky v závodě v pražských Dolních Měcholupech, je připravena k dalšímu navýšení výroby, uvedla firma.
  15:50

„Společnost Zentiva reagovala na rozšiřující se infekci koronaviru okamžitě a už minulý týden zvýšila výrobu paracetamolu a ibuprofenu v pražském výrobním závodě. Navýšení je o milion balení více proti plánu. Pokud by státní zdravotnické instituce vyjádřily potřebu, jsme připraveni navýšit výrobu i pro český trh,“ řekla ve středu mluvčí Zentivy Lenka Šabíková.

Laboratoř Tilia musí projít běžným procesem schvalování testů, řekl Prymula. Lékařka vyvinula svůj vlastní

Například výkonný ředitel internetové lékárny Lékárna.cz Karel Klodner uvedl, že společnost svoje původně půlroční zásoby Paralenu a Ibalginu prodala za dva týdny. „Teď už prodáváme jen to, co máme na skladě. Poptávka po přípravcích s obsahem paracetamolu je obrovská a výpadek v distribuci větší, než se původně jevilo, skladové zásoby zmizely a mizí před očima. K dispozici je aktuálně už jen pár přípravků s paracetamolem. Máme nadějnou informaci o distribuci v příštím týdnu,“ sdělil.

„Přípravky na bázi paracetamolu jsou nedostatkovým zbožím. Začínáme pociťovat úbytek vlastně všech přípravků souvisejících s kategorií nachlazení, chřipka a s imunitou, lokálně nemáme třeba ani peroxid vodíku, ze kterého se dělají sterilizační roztoky,“ potvrdil mluvčí sítě Dr.Max Michal Petrov.

Omezené zásoby léků s obsahem paracetamolu má v současné době také síť lékáren Pilulka. Také podle ní je důvodem zvýšená poptávka pacientů. „Jsme ve spojení s distributory a věříme, že do konce března se problém s výpadky léků vyřeší,“ uvedla mluvčí společnosti Kateřina Schotliová.

Dodavatelem Paralenu a Ibalginu je francouzská společnost Sanofi. Mluvčí firmy pro Česko a Slovensko Libor Kytýr ve středu řekl, že konkrétně poptávka po Paralenu v ČR mnohonásobně převyšuje běžnou spotřebu. „Od začátku roku jsme dodali na český trh 1,4 milionu balení léku Paralen 24x500mg.

 V nadcházejícím týdnu předpokládáme další dodávku 255 000 balení tohoto léčivého přípravku k našim distributorům v Česku. Do konce dubna jsme potvrdili objednávky na 600 000 balení tohoto léku,“ uvedl Kytýr. Firma podle něj zároveň jedná o dalším zvýšení objemu dodávek. „Vedle tablet je Paralen k dostání také v jiných lékových formách, jako jsou horké nápoje, Paralen grip Chřipka a kašel, Chřipka a bolest, čípky, sirupy,“ dodal.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat