Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Leo Express ve ztrátě 159 milionů. Mohou za to prý i České dráhy

Ekonomika

  7:39aktualizováno  7:49
PRAHA - Železniční dopravce Leo Express, který na český trh vstoupil předloni v listopadu, vykázal za minulý rok ztrátu 159 milionů korun. Do ztráty firmu táhly hlavně úroky z vysokých úvěrů. Tržby firmy dosáhly 193 milionů korun. Majitel firmy Leoš Novotný jedná s novým investorem, uvedly úterní HN. Za rok 2012 měl dopravce ztrátu 85,6 milionu korun.

Vlak dopravce Leo Express. foto: ČTK

Novotný tvrdí, že nový investor by měl za 16 procent firmy zaplatit přes 400 milionů korun, zájem má prý až o třetinový podíl. Další akcie by ho ale vyšly dráž. Jednání totiž probíhají i s dalšími investory.

Identitu nového investora Novotný zatím tají, peníze by měl vložit ještě letos. Svůj podíl chce navýšit i současný minoritní akcionář Jakub Havrlant, a to z 1,5 procenta na nejméně trojnásobek. Tržní hodnota firmy by podle přislíbených investic dosáhla tří miliard korun, účetní hodnota firmy je přitom záporná.

K TÉMATU:

Informace o nových investorech přichází v době, kdy chce Leo Express 380 milionů korun po Českých drahách. O tolik je prý připravily, protože porušují zákon a na trase do Ostravy, kde jim Leo Express bez dotací konkuruje, jezdí za ceny, které nepokrývají jejich náklady. Novotný tvrdí, že pokud by ČD své jízdenky nedotovaly, byla by jeho firma v zisku 200 milionů korun. Pro letošní rok Novotný předpokládá zisk před zdaněním a odpisy ve výši 60 milionů korun, celkově ale bude firma stále ve ztrátě.

Autor: